Co umí svatební fotograf

22.05.2021

Reportáž ze svatebního dne bereme jako úžasnou příležitost odvyprávět příběh dvou zamilovaných lidí. Příběh dne, který se vám vryje hluboko do srdcí, veřejně deklaruje vaši lásku a vnese krásné vzpomínky do mysli. Chceme dělat fotografie vystihující atmosféru jednoho z nejlepších dnů vašeho života a zachycující lásku dvou lidí v té nejopravdovější podobě. Chceme pro Vás dělat svatební fotografie, které vám vykouzlí úsměv, vrátí vás zpět v čase a připomenou vám, co jste během svého výjimečného dne prožívali. Právě v tomto spatřujeme smysl mé práce.

Focení by mělo být přirozenou součástí svatebního dne a ne něčím, co všechny přítomné obtěžuje. Plně respektujeme, že tento den je pouze a jen o vás, budeme vašimi kamarády s foťákem a oporou, když si nebudete vědět rady. Nemáme problém zorganizovat focení a pomoci vám s programem.

Určitě je důležitý soulad mezi novomanželským párem a fotografem, protože dobrá chemie jde z výsledku vždycky cítit. Před samotnou svatbou preferujeme osobní setkání, na kterém se vzájemně poznáme a probereme vaše očekávání od svatebních fotografií. Taky se ve svatební den zbavíte toho divného pocitu, že vás fotí člověk, kterého jste nikdy předtím neviděli.

Svatby fotíme od roku 2010 a máme za sebou desítky zdokumentovaných svatebních dnů. Pocházíme z Nýřan, což je kousek od Plzně. Většinu svateb jsme tedy absolvovali v okolí Plzně, ve Středočeském a Karlovarském kraji. Poměrně často také fotíme svatby v Jižních Čechách. Ale to neznamená, že za svatbou nepřijedeme kamkoli po České republice či do zahraničí.

Ceny balíčků svatebního focení je možné nalézt v sekci ceník a spoustu dalších informací i našich doporučení se dozvíte zde. Pokud máte individuální požadavky, neváhejte nás rovnou kontaktovat, nebo nám napište na Facebooku nebo Instagramu. Jestliže budete mít zájem, bez problémů vám pošleme ukázku celého svatebního dne, abyste si mohli o našem stylu focení udělat komplexní obrázek. 

A co ještě dodat k výběru svatebního fotografa? 

Svatba je za dveřmi a vy byste chtěli mít ty nejkrásnější fotografie z této mimořádné slavnostní události, která je obvykle vaším prvním krokem do rodinného života. Fotky chcete ukázat přátelům, vystavit je na facebooku a instagramu - prostě pochlubit se... A také při nich budete jednou se svými potomky vzpomínat. Proto je chcete mít dokonalé.

To je důvod, abyste k focení svatby přistupovali zodpovědně a nenechávali tento úkol na kamarádech, kteří by ji zachytili třeba jen mobilem. Fotografie od nich mohou být sice hezkým zpestřením svatebního alba, ale většinou nejsou v dostatečné kvalitě a nemají vypovídající hodnotu takovou, jakou bude mít komplexní reportáž ze svatebního dne vyfocená profesionálním svatebním fotografem. Svěřte mu tedy tuto práci. Profesionální fotograf totiž přesně ví, co fotit, kam se postavit, má nervy na zorganizování skupinové fotografie; dokáže posoudit, co bude vypadat dobře a co nikoliv, umí pracovat se světlem - třeba když se střídá prudké světlo s potemnělými místnostmi a k tomu ještě přibude noční párty.

Je si jistý jak v interiéru, tak i v přírodě, kde musí navíc brát v potaz i počasí. K tomu všemu se pohybuje mezi svatebčany nenápadně, a přitom zachytí ty nejdůležitější a nejzajímavější okamžiky - zkrátka fotograf dokáže váš velký den zvěčnit umělecky. Fotí všude, kde si budete přát - na radnici, v kostele, na zámku, venku a celkově se řídí vašimi požadavky, které dokonale skloubí se svými znalostmi a zkušenostmi. Dokáže vytvořit špičkové snímky i ve zhoršených světelných podmínkách díky zkušenostem a kvalitní fototechnice. 

Svatební fotky od svatebního fotografa budou unikátní, a vy od nás rovnou získáte i fotoknihu. Všechny upravené svatební fotografie budou nahrané ve webové galerii chráněné heslem, odkaz na vaše svatební fotky můžete libovolně přeposílat svým přátelům a rodině. 

Profesionální svatební fotograf zpravidla začíná fotit postupně přípravu snoubenců, svatební obřad, foto novomanželů, novomanžele s rodiči, stylizované skupinové foto, hostinu, taneční sólo novomanželů a rodičů a momentky z průběhu celého dne.

Svatebčané, ale někdy i novomanželé, však mívají ze svatebního focení obavy. Nejsou si před fotoaparátem vůbec jistí, necítí se dobře a jsou buď strnulí, anebo naopak zbytečně a nepřirozeně pózují.

A zde přichází fotografova chvíle: vhodnou komunikací umí citlivě navést příjemnou atmosféru, aby se přítomní uklidnili, cítili se uvolněně a tvářili se přirozeně. Profesionál má vypěstovanou představivost a ví, jak budou jednotlivé záběry vypadat; dokáže vyzdvihnout kladné stránky celé kompozice a potlačit ty záporné. A to třeba pomocí úhlu záběru či dopadajícím světlem. Nikdo z přítomných nemusí mít tedy strach, že by na fotografiích vypadal špatně.

Při focení momentek v průběhu hostiny a zábavy je profesionál tak nenápadný, že ani nebudete vědět, v kterém okamžiku má prst na spoušti. Vzniknou tak jedinečné záběry, které připomenou váš den tím, že dokáží o celé svatbě vyprávět. Stane se z ní reportáž a nikoliv jen fotoalbum plné póz a aranžovaných skupinových fotek. Focení svateb je totiž svébytná umělecká disciplína a šikovný fotograf dokáže dokonale ztvárnit ty nejvhodnější okamžiky.

A jak je profesionální fotograf vybaven? Především technickými znalostmi, a co se týká fototechniky, měl by mít všechno dvakrát - fotoaparáty, nejlépe fullframe; pevné objektivy s vysokou světelností, aby bylo možné zachytit atmosféru focené situace; objektiv se zoomem; paměťové karty, baterie, aj. To proto, aby za všech okolností dokázal zvěčnit váš svatební den. Nesmí se stát, že by nečekaná porucha techniky něco pokazila. Vše probíhá v rychlém sledu a svatební události je zapotřebí zaznamenávat bez váhání.

Jak je vidět, role profesionálního fotografa je na svatebním veselí nezastupitelná. A budete-li se "svým" fotografem spokojeni, jistě ho pozvete k focení dalších významných událostí ve svém životě. Může to být focení novorozence a křtin, rodinných oslav, dětí, a podobně. 

Rádi se s Vámi ve Váš svatební den uvidíme! 

Váš svatební fotograf