Tipy pro zábavu a hry na svatbě

12.03.2019

Ať si kdo chce co chce říká, svatba je vaše. A v ideálním případě jenom jedna. Proto je dobré svatbu udělat jen podle sebe, neohlížet se na maminky, babičky, tetičky, tchýně a další rádce, kteří vám budou tvrdit, že takhle se to dělá, to se nehodí, to je ale tradice nebo co by řekli lidi, protože a jednoduše záleží jenom na vás. Ale v určitém ohledu byste na své hosty myslet měli. Přece nechcete, aby na vaší svatbě zívali nudou. Naopak, všechny nevěsty přece chtějí, aby se říkalo, že jejich svatba byla báječná. Nejlepší ze všech a nezapomenutelná. V tomto článku najdete pár tipů, které svatební fotograf, který už na pár svatbách byl, vidí jako důležité proto, aby se hosté na vaší svatbě opravdu bavili. Ne, nečekejte svatební hry s poznáváváním nevěstina kolena ani "vtipné" tomboly (je to svatba, ne hasičský bál!). Zde tedy pár rad, které vám pomohou zábavu rozproudit přirozeně.

Dejte hostům něco na památku

Nemusíte jim hned dávat krabičky plné doutníků, hedvábné šátky nebo snídaňový set s monogramem. Na druhou stranu svatební koláčky jako výslužku bere každý jako samozřejmost. Buďte originální a potěšte své hosty něčím ojedinělým, malým a krásným, aby věděli, že jste opravdu moc rádi, že s vámi v ten důležitý den byli. Zasaďte pár rostlinek, pomalujte kamínky, zavařte jahodové marmelády, udělejte konopnou mastičku, nasušte levanduli ze zahrádky. Uvidíte, jak budou vaši blízcí nadšení.

Chytrý zasedací pořádek

Pokud neplánujete žádnou svatební hostinu, ale pouze raut a oslavu, zasedacím pořádkem se vůbec nemusíte trápit. Ať si každý sedne, kam chce. Jestli ale chcete mít součástí svatby také slavnostní oběd, zamyslete se nad tím, kam koho usadit. Možná vám přijde jako dobrý nápad posadit vedle sebe lidi, kteří se nikdy v životě neviděli, ale podle vás by si třeba měli co říct. Vždyť svatba je přece skvělé místo, kde poznat nové přátele či lásky, no ne? No... možná. Spíš ale budou vedle sebe sedět, mlčet a jen co to bude možné, vyhledají hosty, s nimiž se znají a stráví zbytek dne a večera s nimi. Nehrajte si na dohazovačku a jděte na to raději obráceně. Posaďte k sobě ty, kteří se znají, ať se spolu mohou přirozeně bavit. Až bude zábava v plném proudu, nebudou mít problém pustit se do řeči i s někým cizím.

Zábava pro děti

Děti jsou takovým kořením svateb. Je-li jich víc, posaďte je ke stolu společně, ať se spolu mohou hned bavit. Vymyslete pro ně také dost vyžití, aby se nenudily a nevyváděly skopičiny. Můžete objednat skákací hrad, připravit dětský koutek s hula hoop kruhy, skákací gumou, kuželkami, panákem na skákání, kopacími balony, malováním či obřími verzemi stolních her (například pexeso, piškvorky, člověče nezlob se...). Menší děti většinou vydrží dlouho, předlouho na pískovišti, ale pokud jde o opravdu malé prcky, je dobré zajistit i nějaké hlídání, aby se jejich rodiče mohli občas i krapet vzdálit. Můžete třeba za pár stovek najmout šikovnou dceru od sousedů.

Obsluž se sám

Nechte hosty, ať si během party připraví něco sami. Můžou si třeba umíchat oblíbený drink z připravených destilátů a dalších ingrediencí, jako jsou džusy, šťávy, ovoce, bylinky a spousta ledu. Do správných skleniček, samozřejmě. Nebo připravte kávový bar s klasickým kávovarem, frenchpressem, moka konvičkou, mlékem a napěňovačem, bílým i hnědým cukrem, strouhanou čokoládou a malými zákusky k tomu. Každý si tak bude moct připravit přesně takovou kávu, jakou má nejraději. Obsloužit se sami mohou hosté ale i u baru s horkou čokoládou nebo čokoládovou fontánou, s nedozdobenými muffiny nebo třeba sendviči. Bavit to bude dospělé i děti.

Nepodceňujte sílu hudby

Vážně. Jestli si myslíte, že na tom, kdo a co hraje, nesejde, šeredně se mýlíte. Zjistěte si dopředu přesný playlist DJe nebo kapely, chtějte vědět, kolik setů po kolika minutách za danou cenu odehrajou a jak velké budou mít pauzy mezi sety. A trvejte na dodržení slíbeného! Když váš DJ bude hrát jen hity posledních pěti let, za chvíli budou všichni otrávení. Když bude hrát samé zamilované ploužáky nebo bude do mikrofonu mluvit nesmysly a vůbec se moc projevovat, dopadne to stejně. Kapelu si proklepněte snad ještě důkladněji. Poptejte se, zda si je můžete někde poslechnout, chtějte předem slyšet nahrávky, zjistěte si, zda mají kvalitní aparaturu a zvukaře a hlavně se ujistěte, že skutečně umí hrát a zpívat a prostě přitáhnout lidi na parket. Čím horší hudba, tím menší zábava.

Vytvořte i jiná místa k sezení než u svatebního stolu

Je dobré mít připraveno více možností, kam se mohou hosté na oslavě posadit. Ono sedět od poledne do rána u jednoho stolu není nic moc. Mějte v záloze deky a polštáře na zem nebo rovnou vytvořte samostatný salonek s pohodlným křeslem a pohovkou, pokud to rozpočet dovolí. Nebo venku postavte pár jednoduchých teepee, fungují i stohy slámy a palety někde za statným křoviskem. Zkrátka dopřejte svým hostům alespoň jedno místo, kam je možné se s vínem trochu rozvalit, odpočinout si a popovídat si jako doma v obýváku.

Nechte hosty něco nového ochutnat

Při degustaci čehokoliv se snadno rozproudí hovor a zábava. Začít můžete u alkoholu, stolek s různými druhy dobré whisky nebo rumu rozhodně nezůstane ani na chvíli prázdný. Degustovat se toho dá ale spousta: víno, čaj, sýry, doutníky... Vyšší level je pak párování: víno se sýrem, rum s doutníky, whisky s čokoládou. Děti určitě potěšíte degustací čokolády - připravte jim pracovní listy, na které si mohou zapisovat své dojmy a nechte je ochutnávat kvalitní hořkou, mléčnou i bílou čokoládu s různými přísadami a z různých zemí. O zážitek mají hned postaráno.

Poslední a nejdůležitější bod - servírujte dobré jídlo

Jídlem zábava začíná i končí. Když je poctivé, krásné na pohled a hlavně opravdu chutné, všichni o tom mluví. Když je hrozné, všichni o tom mluví. Když je průměrné, nikdo to nekomentuje. Ale svatba je natolik vzácná a sváteční událost, že si zaslouží opravdu to nejlepší, co si můžete dopřát. Žádné náhražky a polotovary, všechno čerstvé a kvalitní. I kdyby to mělo být jen sele na rožni a hromada chlebíčků, musí to stát za to! Jakmile lidem chutná a mají spokojená bříška, jsou pozitivní a rádi si povídají se známými i neznámými. V opačném případě bývají rozmrzelí, otrávení a to na svatbě nikdo nechce...

Samozřejmě nemusíte využít všechny tyto tipy, můžete se jen lehce inspirovat, třeba se vám další nápady jen pohrnou!