Svatební přípitek a jak na něj

04.02.2019

Každý, kdo byl někdy na svatbě, určitě zažil tu slavnostní chvíli. Pro nás jako pro svatebního fotografa je to vždy dobrá možnost, jak zachytit zase pár emocí během svatební hostiny navíc.

Jak by měl vypadat svatební přípitek?

Přípitky na svatbách by neměly být vážné a příliš zdlouhavé, měly by zmiňovat něco málo z minulosti, současnosti a budoucnosti novomanželů. Nedílnou součástí přípitku je poblahopřát novomanželům hodně štěstí do právě uzavřeného manželství, zahájit svatební hostinu slavnostním přípitkem, ale také udělit pár rad a pobavit svatebčany

Svatební proslov je určitým společenským pravidlem a se svatbou je neodmyslitelně spjatý. Svatební proslov pronáší jeden ze svědků a dále pak otec nevěsty, ale ani to není daným pravidlem. Ke svatebnímu přípitku se zpravidla podává šampaňské nebo nějaký aperitiv, Martini nebo Cinzano. Stručnost a vtip se při přípitku cení. Přípitky na svatbách by neměly být zdlouhavé a měly by se pokud možno vyhnout nějakým trapným okamžikům týkajícím se třeba hledání toho pravého v mládí nevěsty či ženicha. Postačí pár milých vzpomínek na společně strávené chvíle, zažertování pro odlehčení atmosféry a požehnání novomanželům.

Jak tedy sepsat ten nejlepší svatební přípitek?

Krok první - oslovení: Hned na začátku se musíme rozhodnout, zda mluvíme ke svatebčanům či přímo k novomanželům, popřípadě jestli mluvíte sám za sebe či za všechny svatebčany. Musíte vědět, zda se bude pronášet přípitek jeden nebo bude svatebních přípitků více. Oslovení tedy můžeme zvolit například takové: Drahé děti, vážení hosté! Drazí svatebčané, milí přátelé! Milá Pavlo, milý Petře, milí hosté!

Krok druhý - úvod (minulost): V úvodu je dobré se představit (můžete zmínit, jak dlouho se znáte s nevěstou či ženichem) a zavtipkovat, abyste k sobě přitáhli pozornost okolí. Například: Pavlínku si pamatuji ještě jako miminko v kočárku...nebo vyrůstali jsme spolu celý život... a přidat nějakou vtipnou příhodu. Např. Pamatuju si jak byla roztomilá, když naší kočku nutila jíst žížaly a jsem rád, že k tomu nenutila taky mě...

Krok třetí - jádro svatební řeči (současnost): Dobré je zmínit, kde se novomanželé seznámili, jak prožívali svůj nový vztah - tak, jak jste to viděli z vaší strany. Můžete zmínit, jak se ženich změnil, když poznal nevěstu.

Krok čtvrtý - závěr (společná budoucnost): Na závěr svatebního proslovu je dobré udělit pár rad do manželství a společného života. A hlavně poblahopřát novomanželům - popřát jim hodně štěstí, dětí, nehynoucí lásku, trpělivost a sílu v nadcházejících letech. Pak už jen zdvihněte sklenici a připijte.

O čem je lepší nemluvit?

Svatební řeč by měla být pozitivní, měla by vyjadřovat radost a přání jen toho nejlepšího do budoucnosti novomanželů. Je přímo nevhodné zmiňovat ex-partnery nebo chyby z předchozích vztahů. Svatební proslov by neměl vyvolávat rozpaky natož pak kritizovat či vyčítat.

Rady na závěr

  • Nenechávejte přípravu svatební řeči na poslední chvíli, abyste nepokazili takto důležitou událost, jakou je svatba.
  • Vytvořte si kartičky s body, o kterých chcete mluvit - neučte se svatební řeč úplně nazpaměť.
  • Nemluvte příliš dlouho a monotónně, ale zároveň mluvte pomalu, srozumitelně a nahlas.
  • Nehrbte se, neošívejte se a dívejte se na toho, ke komu mluvíte
  • Pokud zapomenete text, nesnažte se si na něj vzpomenout, ale improvizujte a mluvte hlavně od srdce.

Několik konkrétních typů svatebních přípitků

Varianta A: Odehrává se při příchodu svatebčanů na hostinu těsně před prvním přípitkem, na začátku svatební hostiny. Přípitek i proslov je velmi krátký a probíhá před vstupem do hodovního sálu nebo před restaurací. Zpravidla se připíjí šampaňským. Svatební řeč většinou pronáší majitel restaurace, případně ženich přivítá svatební hosty krátkou řečí.

Varianta B: Před usednutím ke svatební tabuli přednesou krátkou uvítací řeč novomanželé, poděkují za účast a popřejí přítomným dobrou chuť.

Varianta C: První svatební proslov přednese jeden ze svědků nebo z tatínků. Obsah může být stejný jako ve variantě B.

Varianta D: Pokud je na svatební hostině přítomen duchovní, první proslov pronese právě on.

Hovořit může vlastně každý, kdo by chtěl novomanželům sdělit svoji myšlenku přede všemi. Hovořící by měli popsat svůj vztah k novomanželům a pronést krátkou řeč ( max. 2 minuty), která se může vztahovat k tomu, co spolu prožili, třeba formou historky a nebo k tomu, co plánují v budoucnu.

Řeč by měla prostě být vtipná a také by měla novomanželům dodat odvahu do společného života. Třeba takhle jako jeden skutečný tatínek na jedné svatbě, kterou jsme fotili:
Vážení novomanželé, dámy a pánové!
Nemám nic připraveno, takže to bude rychlé a stručné. Svatbu máme úspěšně za sebou a tak mi dovolte našim mladým popřát. Lásku tady máme (malá pauza s významným pohledem na novomanžele... cca 2 vteřiny), a tak jim přeji, aby jim to dlouho vydrželo.

Takže připíjím hlavně na výdrž.
Jo... a dobrou chuť!