Proč si nechat udělat svatební fotoknihu od svatebního fotografa [Svatební album ukázka]

03.10.2019
Vybíráte svého svatebního fotografa a v úvahu berete mnoho faktorů, které váš finální výběr fotografa na svatbu ovlivňují. Samozřejmě na prvním místě v rozhodování, kdo bude oním vyvoleným, kdo bude fotit svatbu, je to, zda se vám líbí jeho fotografie. Pokud projdete několik webů profesionálních svatebních fotografů, uděláte si představu o tom, v jakém stylu si své svatební fotografie přejete. Zda to bude žurnalistický reportážní styl focení, stylizované svatební fotky nebo kombinace obojího. Potom se vám tedy výběr zúží na pár fotografů, které byste chtěli na své svatbě mít. Co ale nakonec rozhodne o vašem výběru svatebního fotografa v Plzni nebo okolí?

Jaké další služby mi může nabídnout spolehlivý profesionální svatební fotograf?

Abych řekla pravdu, nabízet dnes klientům svatebního fotografa fotky na potištěném CD nebo DVD mi připadá úsměvné. Mnoho lidí už ani přehrávače na tato média nevlastní, skoro všechny televize už mají USB vstup, takže my jsme tuto možnost nahradili fotkami nahranými na památečním dřevěném USB flashdisku. A stejně nám to připadá málo. Takže jsme podle v posledních letech vžitého standardu nabízeli ke svatebnímu focení sadu vytištěných fotografií, ať už v nějaké personalizované obálce nebo v dřevěné krabičce. Ale asi to znáte - pokud fotky nenastrkáte do nějakého svatebního albumu z papírnictví, vrátí se vám po rodinném kolečku poněkud ohmatané. Prostě to tak nějak není ono. Ve svatební sezóně 2018 jsme se rozhodli jít trochu jiným směrem a nabídnout v ceně svatebního focení jinou službu týkající se vytištění svatebních fotografií. V srpnu 2018 jsme fotili párové fotografie našim stálým klientům, kteří chtěli vyfotit k desátému výročí svatby. Když jsme jim fotky odevzdali v elektronické podobě, požádala mne zákaznice o radu, jak z tohoto focení vytěžit trochu více, tak, aby fotky mohla ukazovat a měla je doma uchované tak nějak navždycky. Samozřejmě už jsme doma pár fotoknih z dovolených a z naší vlastní svatby měli, ale nikdy mne neohromila jejich kvalita natolik, abych je nabízela i našim klientům. Takže jsem začala pátrat v hlubinách internetu, která firma nabízí opravdu kvalitní tisk fotoalb. Nakonec jsem našla německého dodavatele fotoknih, u kterého naše svatební alba necháváme tisknout už druhou sezónu k všeobecné spokojenosti našich klientů a jejich rodinných příslušníků. A ona zmíněná zákaznice? Největší radost z fotoknihy měla její babička, která si mohla konečně hodit album do kabelky a vzít ho ukázat ostatním babičkám do cukrárny!

Kde mám nechat vytisknout svatební fotoknihu?

Často procházím různé diskuse, ať už na beremese.cz, nebo na různých diskusních fórech a na blozích svatebních fotografů, abych byla v obraze, co se ve svatebním byznysu děje a abychom mohli jako svatební fotografové dát svým klientům to, po čem opravdu touží. A otázka "kde mám nechat vytisknout svatební fotoknihu", "kdo mi udělá a vytiskne svatební album", "jak vytvořit svatební fotoknihu", "strašně ráda bych si vytvořila svatební fotoknihu, ale..." se v těchto diskusích objevuje až příliš často. Nevěsty, odpověď je jednoduchá.

Oslovte s požadavkem na vytvoření svatební fotoknihy svého svatebního fotografa.

Váš svatební fotograf už vaše fotky viděl. Viděl je stokrát, každou z nich pečlivě upravil, zvažoval, kterou z vašich novomanželských portrétovek a kterou ze svatebních momentek dát do finální kolekce svatebních fotek. Takže pravá osoba na vytvoření svatebního albumu není nikdo jiný, než právě váš fotograf na svatbu! Mnoho svatebních fotografů službu týkající se zhotovení a vytištění svatební fotoknihy nenabízí. Upřímně řečeno tomu moc nerozumím, protože my sami máme vždycky pocit zadostiučinění, když můžeme novomanželům ušetřit čas a peníze tímto servisem. Troufnu si říct, že držet v ruce své fotografie uspořádané v kvalitním svatebním albu je takový pocit malého vítězství.
Svatební fotokniha přinese hodně radosti. Před časem jsme se s Markem bavili o tom, jak je zábavné procházet si stará alba z dětství. Naši rodiče měli analogovou Praktiku (moje máma fotí na analogový kompakt na film dodnes a fotky pochybné technické kvality mě vždycky dlouho baví na ledničce) a vždycky jednou za čas nechali vyvolat film, na kterém už se nashromáždili fotky z oslav, dovolených a běžných rodinných okamžiků. Nikdo už si moc nepamatoval, co všechno vlastně na filmu je. Doufali, že tam nějaké povedené záběry budou. Nakonec ale stejně do alba pečlivě nalepili všechny vyvolané fotky, takže teď můžeme vzpomínat na dovolenou v Maďarsku. Přestože ta fotka není dokonalá, šklebíme se do sluníčka a z hlavy nám trčí pouliční lampa, vybaví se nám Balaton, melouny, teplo, obrovské kopečky zmrzliny a nafukovací kruh, o který jsme se s bráchou rvali. Díky rodinným albům můžeme zavzpomínat na okamžiky, které v paměti pomalu blednou. Kdy naposledy jste lepili fotografie do alba? Tiskli novou fotku do rámečku?

Fotky patří na papír!
Věříme, že fotky si zaslouží, abyste se na ně dívali co nejčastěji. A aby vám vzpomínky nevybledly, je třeba zvolit kvalitní způsoby tisku. U našeho vybraného dodavatele jsme si tedy nejprve nechali vytisknout fotoknihu s fotkami z naší oblíbené loňské svatby. Když fotokniha dorazila, potěšila nás opravdu dobrá kvalita a barevná věrnost fotek. Držet v rukou vlastní fotografie je opravdu jiný pocit, než si je jen prohlížet na monitoru. Jako profesionální fotografové máme vysoké nároky a pro naše klienty chceme jen to nejlepší - záleží nám na kvalitě tisků, barevné přesnosti, ale také na tom, abychom měli co největší kontrolu nad tím, jak bude výsledná fotokniha vypadat. Je pro nás nutností mít svobodu v přípravě layoutu a oceňujeme i velice intuitivní software pro přípravu jednotlivých stránek. Naše fotoknihy jsou tištěné na opravdovém fotopapíru, což přeloženo z fotografštiny znamená, že jsou fotografie vytištěné na tvrdém papíru, který je silný přibližně 1 mm. Takhle nehrozí, že byste při listování stránku nechtěně natrhli. Povrch papíru ve fotoknize volíme matný. Hedvábně matný povrch má totiž jemnou, ale jednotnou strukturu. Otisky prstů se vyskytují jen minimálně a proto můžete vaši fotoknihu prohlédnout třeba tisíckrát a nebude to na ní vidět. Počet stránek u fotoknih, které děláme pro naše klienty, je standartně 26. Takové svatební album obsahuje přibližně 60 - 80 kusů námi vybraných nejlepších fotografií ze svatebního dne. Pro fotoknihy používáme dva formáty dle výběru klienta. Buďto čtvercovou fotoknihu o rozměru 19 x 19 cm s plátěnou vazbou a nebo obdélníkový formát o rozměru 21 x 32 cm (jako papír A4 na šířku), která má obálku potištěnou přímo vaší svatební fotografií. Nejlepší na tom všem je, že takovou fotoknihu máte v ceně svého svatebního focení! Prostě ji od nás dostanete. Pokud byste si chtěli do fotoknihy nechat přidat další stránky, je to možné, jen nám to musíte říct dopředu. Fotoknihy je možné vyrobit až do počtu 160 stran, takže by se vám do ní mohly vejít opravdu všechny vaše svatební fotky. 

Jak vytváříme naše svatební fotoknihy?

Pro každou trochu tvůrčí práci je nutná nějaká dávka inspirace. Nejinak je tomu i u tvorby svatební fotoknihy. Svatební fotograf pracuje nejen na svatbě. To je jen asi jedna třetina času, stráveného s novomanželi. Fotky zpracováváme cca do 14 dní až do tří týdnů od svatby. V tom je zahrnutý i jakýsi oddychový čas, protože zkušenosti nás naučily, že není dobré přijet ze svatby a v neděli už vybírat těch 300 fotek z 6000, které jste v sobotu nafotili. Svatba se musí zažít, vstřebat zážitky a emoce, které jsme jako svatební fotograf na svatbě měli a potom začít s čerstvýma očima a čistou hlavou pracovat. Jakmile máme upravené a zálohované fotky ze svatby, mohu se pustit do výroby fotoknihy. Z výběru a úprav a diskusí s Markem mám už vždycky v hlavě ony top fotografie, které by mohly být součástí fotoknihy. Za léta, co fotíme svatby, jsme zjistili, že výběr fotografií do svatební fotoknihy je zřejmě natolik časově a pocitově náročný, že ho žádný z našich novomanželských párů nechce absolvovat, a proto již ani tuto variantu nenabízíme a fotografie do fotoknih vybíráme sami. Musím říct, že to všichni klienti velmi oceňují a těší se, které fotografie se potom v jejich svatební fotoknize objeví. Tahle důvěra ve svatebního fotografa se vám může jen vyplatit a ušetříte si spoustu sporů o to, jestli má být v albumu teta Julča nebo bratranec Karel. Připravím si tedy 60 až 80 fotografií, vlastně takový best of the best výběr, a začnu pracovat na sestavení alba. Nepoužívám žádné automatické rozložení fotografií ve fotoknize, ale postupuji stránku po stránce a snažím se najít optimální rozvržení fotek tak, aby byla dvojstránka ve fotoalbu vizuálně poutavá a obsahovala ucelenou část svatebního příběhu. To znamená například dvojstránka s přípravami svatebního účesu u kadeřnice nebo oblékání nevěsty do svatebních šatů za pomoci kamarádek. Větší prostor je ve fotoknize věnován samotným novomanželům, pokud chtěli mít párové fotografie (některé svatby nafocené pouze reportážním stylem třeba vyloženě portrétní novomanželské focení obsahovat nemusí), ve fotoknize se objeví ty nejzdařilejší svatební portréty ve větším formátu, aby si je novomanželé a publikum fotoknihy mohlo užít do detailu. Pokud je na svatbě dort a proběhne v průběhu svatebního dne jeho krájení, určitě se ve fotoknize jako velmi vděčný fotografický moment objeví. Jak říká jedno takové otřepané klišé a mantra svatebních fotografů - ať je na fotkách všechno, co stálo peníze. No a pro dojmutí a na závěr fotoknihy jsme rádi, když můžeme na svatbě zachytit první novomanželský tanec a třeba nějaké rejdy s prskavkami. Jakmile je do fotoknihy importován její obsah, doladíme formu fotoalba tak, aby se hezky prohlíželo a každá jeho stránka přinesla čtenáři něco nového. Věřte nevěřte, i po těch desítkách fotoknih, které jsem pro naše klienty vytvořila, mám vždycky slavnostní pocit, když je svatební album hotové a buďto přijde domů k nám a já si ho můžu pěkně obřadně prohlédnout a potom někde u dobrého kafe předat klientům a společně si ho prolistovat ještě doopravdy, ne jen na obrazovce počítače. Anebo si představuji, jak klienti dostanou tu pečlivě zabalenou zásilku a nedočkavě začnou listovat ve svém opravdovém svatebním příběhu. 
Co máme na těchto svatebních fotoknihách moc rádi je jejich vatovaná obálka. Jedná se o vazbu s měkkou vatovanou vrstvou. Svatební album tak vypadá velmi hodnotně a jako opravdová knížka. Vazba fotoknihy je naplněna měkkou vrstvou vaty (3 mm). Rozdíl je nejen vidět, ale taky cítit! Další podstatnou výhodou našich svatebních fotoknih je zcela plochý design stránek. Plochá vazba nám umožní umístit fotografie na celou dvoustránku bez jejich narušení nebo ztráty důležitých částí. Můžete tak na celou dvojstranu umístit například skupinovou fotografii všech svatebních hostů a vlastně si tak vytvoříte zvětšeninu hromadné fotografie ze svého svatebního dne.

Proč by se tedy svatební fotografie měly tisknout?

Říká se, že fotografický proces není kompletní, dokud není fotografie na papíře. Ani tohle podle nás není dostačující. Myslíme si, že je celý proces dokončen ve chvíli, kdy vyvolaná fotografie projde vaší rukou, rukou vašich blízkých a kdy ji zhlédnou oči všech vašich známých a přátel. Ať už na svatbě byli nebo ne.Digitální éra nám dala pomalu zapomenout na to, jak vypadá fotka na fotopapíře. Digitální prezentace fotek je velmi jednoduchá a my jsme zapomněli na kouzlo, které souvisí s vyvolanou fotografií. Ta vůně a cesta, kterou urazila, jí dávají nový rozměr. Pokud své fotografie necháte vyvolat u svého fotografa,který má osvědčeného a dobrého tiskaře, pak si nutně uvědomíte i to, že se do vaší fotky podepsal někdo další. Přidal se k ní příběh osobnosti, která dokázala vaše data přenést v maximální kvalitě na fotografický papír, plátno, desku a cokoliv dalšího. Ono to není jen o tom, že budete mít fotky zálohované jiným způsobem, že nad nimi budete moci trávit chladné zimní večery a u rodinných obědů je ukazovat babičkám a dědečkům. Není to ani o tom, že svým dětem necháte hmatatelný důkaz vaší i jejich existence. Je to především o tom, že svatební fotograf má takto možnost prezentovat svoji práci a tvorbu tak nějak kompletně, dokončeně. Budete-li mít fotografie kvalitně vyvolané, vaše zakázka, kterou jste zadali svému svatebnímu fotografovi, bude úplná. Doufáme, že pokud vám odevzdáváme svoji práci, do které investujete nemalé finanční prostředky, včetně perfektně zpracované svatební fotoknihy, budeme ve vašich očích opravdu spolehlivým profesionálním svatebním fotografem. Chceme vám takto ukázat, že nám opravdu záleží na tom, že jste si po zadání hesla "svatební fotograf Plzeň" vybrali z těch mnoha fotografů právě nás. Do našich svatebních fotografií totiž promítáme svůj pohled na svět a do každého svatebního focení vkládáme kus ze sebe. Myslíme si, že tenhle servis, který pro vás moc rádi děláme, způsobí, že se vše fotky ze svatby neztratí ve stovkách dalších snímků, které máte ve svém počítači nebo telefonu. Co se našich služeb týká, jste vy jako naši klienti na prvním místě. Pevně věříme, že vám můžeme dát víc, ušetřit vám čas a poskytnout vám tak kompletní svatební servis týkající se fotografií. Nemusíte totiž vůbec nic řešit, nic hledat, nestahoval žádné programy ani uvažovat nad tím, která z vašich svatebních fotografií by měla být do fotoknihy vybraná. Všechno tohle uděláme za vás. Svatební fotokniha dorazí k vám domů do měsíce od konání vaší svatby. Mnoho našich klientů si potom objednává ještě další výtisky fotoknihy pro své blízké jako pozornost za to, že byli v jejich velký den s nimi. Tak co, už se vidíte, jak si prohlížíte?