Svatební fotograf a tipy pro jeho výběr

25.05.2021

Několik tipů, jak vybrat svatebního fotografa

Plánujete svatbu a nemůžete se rozhodnout, jakého svatebního fotografa oslovit? Za dobu, co fotíme svatby jsme se už potkali s celou řadu fotografů a spokojených i nespokojených klientů. Zkusili jsme tedy pro vás sepsat několik tipů, jak svatebního fotografa vybrat, abyste byli na straně těch spokojených klientů.

Svatebního fotografa reprezentují v první řadě jeho fotografie. Ale i styl focení!

To nejdůležitější jsou pochopitelně fotografovy výstupy. Prohlédněte si jeho portfolio, které má jistě na svých webových stránkách. Líbí se vám styl, kterým fotí? Nebojte se požádat, zda by vám neukázal i kompletní set fotografií z některé dřívější svatby. To vám řekne mnohem víc než výběr toho nejlepšího, co zas svůj život nafotil. Neřešte, jakým fotoaparátem fotograf fotí, ale jak s ním umí. Techniku řešte nanejvýš v její spolehlivosti - zda má fotograf i záložní foťák, náhradní paměťové karty a podobně. Bohužel to není u všech samozřejmost. V krizových situacích ale rozdíl mezi opravdovými profíky a těmi ostatními vyvstane.

Další věcí je styl, jakým k samotnému focení přistupuje. Úplně zjednodušeně řečeno jsou dva druhy svatebních fotografů. První druh se snaží do fotografované scény co nejméně zasahovat a nechat věcem přirozený průběh. Svatebčané o něm takřka neví a on pak odevzdá fotky, ze kterých všem spadne brada. Druhý druh naopak rád fotografovanou scénu řídí a přetváří, aby fotky byly co možná nejlepší. Je tak trochu moderátorem svatebního dne. Oba přístupy mají své příznivce a krásné je, že vy si mezi nimi můžete vybrat, pokud se o tom s fotografem pobavíte a zjistíte, jaký je ten jeho. My se snažíme ke svatebnímu focení přistupovat tím prvním způsobem, tedy nechat svatbu běžet a žít svým vlastním životem - a vytvořit reportáž ze svatebního dne, kde bude možná i to, co ani nevíte, že se stalo.

Spolehlivost, komunikace a dochvilnost především.

Jedna věc je, aby se vám líbily fotografie a druhá, abyste je od fotografa vůbec dostali. Ano, narážím na spolehlivost, která spoustě lidem (fotografy nevyjímaje) chybí. Je smutné, jak často slýchám špatné zkušenosti s fotografy, kteří dělají mrtvého brouka, když se jim něco nedaří (nebo nechce dělat). Jistě nechcete na fotografie ze svatby čekat půl roku v napětí, zda vůbec budou, když fotograf váš telefon zvedne jen když mu voláte z cizího čísla. Všímejte si, zda svatební fotograf v nějakém rozumném časovém horizontu reaguje na e-maily, poznejte se s ním osobně ještě před svatbou, informujte se o zkušenostech předchozích klientů atd. I přehlednost a kultura webové prezentace může napovědět. Zeptejte se také, zda je fotograf připraven na krizové situace, kdy selže část techniky nebo třeba před svatbou onemocní. Svědomitý člověk má ve výbavě i záložní techniku a v případě nemoci udělá vše, aby za sebe obstaral důstojnou náhradu a vy s tím neměli žádné starosti. Na svůj den D kolem sebe potřebujete lidi, na které je spoleh.

S výběrem neotálejte.

Svatební fotografové mají svatební sezónu částečně plnou už na začátku roku. Neotálejte s rezervací svého termínu, obzvláště máte-li svatbu v nějaké atraktivnější datum. Poptávejte svatebního fotografa (i jiné svatební služby) co nejdříve, ať máte z čeho vybírat a nemusíte se spokojit s tím, co zbyde. Pokud i tak bude mít váš vysněný fotograf plno, zkuste se ho zeptat, zda by nedoporučil některého z kolegů, kterým věří. Amatéři si konkurují, profíci spolupracují.

Fotografa z nejbližšího města nebo druhého konce republiky?

Pokud požadujete rychlé nafocení obřadu a skupinek po něm, asi nedává smysl zvát fotografa z 200 km vzdáleného města. Pokud si však přejete nafotit celý svatební den a na fotkách vám opravdu záleží, proč se omezovat jen na "lokální zdroje"? Dobří fotografové jsou většinou zvyklí jezdit po celé republice i do zahraničí. V našich balíčcích svatebního focení je už doprava po ČR zahrnuta.

Nováčka nebo fotografa s 30 lety zkušeností?

Nechceme přehnaně paušalizovat, ale nejhorší bývají fotografové, kteří se honosí desítkami let praxe v oboru a fotografiemi vypálenými na DVD. Mnohdy si totiž nevšimli, že doba postoupila a služba, kterou nabízeli před 30 lety, už dnes ve stejné formě nestačí. Tedy aspoň vám pravděpodobně stačit nebude, když si čtete tento článek a chcete fotky co nejlepší. Na druhou stranu, nechat si svatbu nafotit od úplného nováčka je také riziko. Obě zmíněné varianty jsou však atraktivní nízkou cenou. Musíte zvážit, zda vám to za riziko horších (nebo i žádných) fotek stojí. Zde se opět vyplatí dát na vlastní dojem, který máte ze svatebního fotografa a na recenze zákazníků.

Specialistu nebo všeuměla?

Často je slyšet názor, že pokud fotograf fotí hodně různých žánrů, žádný nemůže umět skvěle. V některých případech na tom něco bude, ale rozhodně to neplatí absolutně. Je to asi jako byste odmítli operaci od špičkového světově uznávaného chirurga jen proto, že ve volném čase hraje tenis a je v tom taky zatraceně dobrý. Existují tací, kteří jsou dobří krajináři i svatební fotografové v jednom a pak i takoví, kteří fotí jen svatby a přesto žádná sláva. Mimochodem, focení svatby je takové vše v jednom - hodně reportáže s patřičnou dávnou portrétů a špetkou produktové i krajinářské fotografie.

Rozsah služeb svatebního fotografa

Fotografové nabízejí k focení svatby i řadu vedlejších služeb a produktů. Ať už se jedná o předsvatební focení, vytvoření fotoknihy, vytištění fotek na papír, uložení do ozdobné krabičky, vytvoření webové prezentace a tak dále. Pokud jsou pro vás i tyto drobnosti důležité, může být právě jejich nabídka nápomocna při rozhodování. U nás dostanete ke svatebnímu focení i fotoknihu a dokonce vám půjčíme i Instax do fotokoutku.

Co ceny svatebního fotografa? Šetřit nebo zaplatit "drahého" fotografa?

Když se budete snažit, určitě seženete fotografa za pět tisíc na celý den, případně kamaráda, co svatbu zadarmo nafotí jako svatební dar. Ale stojí to za to? Za riziko, že se fotky nepovedou? Spočítejte si, kolik peněz dáte za ostatní položky ve svatebním rozpočtu (místo, hostina, šaty, ...) a zvažte, jak moc jsou pro vás kvalitní fotografie důležité. Mnohdy od klientů slýcháme, že fotky jsou to nejdůležitější, protože jsou skoro tím jediným, co ze svatby zůstane. Pokud je fotograf za svou práci a zodpovědnost adekvátně odměněn, bude fotky dělat s větší pílí i radostí a vy to na nich jistě poznáte. Běžná cena za nafocení celého svatebního dne se v roce 2021 pohybuje kolem 18 až 25.000 korun. Pokud je nabídka levnější, měli byste zbystřit, co vám svatební fotograf opravdu nabídne.

Snad tento článek trochu pomohl ujasnit si, co od svatebního fotografa chtít. Samozřejmě nás velmi potěší, pokud při výběru toho svého zvážíte i naši nabídku svatebního focení.