Svatební fotograf cena [Proč je svatební focení drahé?]

04.01.2020

Jaká je cena profesionálního svatebního fotografa? A proč je svatební focení relativně drahá záležitost? Dneska se podíváme na tohle docela užitečné téma pro páry, které chystají svatbu.

Nejprve si pojďme říct něco průměrných cenách za svatební focení v Plzeňském a Karlovarském kraji. Jako každý průměrně ekonomicky vzdělaný člověk vím, že pokud chcete zjistit něco o stanovení cen v oboru, musíte si udělat cenový průzkum. Jaká je zhruba cena, kterou páry od svatebního focení očekávají? A jaká je průměrná cena za práci svatebního fotografa v Plzni a Plzeňském kraji vůbec? 
Myslím si, že pro páry, které se rozhodnou uspořádat svatbu, je velmi užitečné vědět, v jakých cenových hladinách se pohybuje cena fotografa na svatbu. Při hledání myslete na to, že cena svatebního fotografa není přímo úměrná jeho dovednostem a tomu, jaké vám doručí fotografie. Je ale spolehlivým ukazatelem toho, jak fotograf důvěřuje svým schopnostem a toho, že věří v kvalitní výsledek své práce. Protože kdyby jeho fotky nebyly kvalitní, nikdo by si ho na svatbu nevybral a tudíž by mu ani jím stanovenou cenu nezaplatil. Prostý zákon nabídky a poptávky.

Cena za svatebního fotografa Plzeň
Když jsem si zjišťovala průměrnou cenu za svatební fotografování v Plzeňském kraji, postupovala jsem jednoduše, prostě jsem si na Googlu našla západočeské svatební fotografy a jejich ceníky. U těch, u kterých nebyly dostupné, jsem si o ně napsala. Osobně si myslím, že je férové ceny na svých stránkách uvést. Když už ne přesně, tak alespoň v orientačním rozmezí - například "fotím svatby od 8 hodin výše, cena za hodinu je zhruba 1800 korun". Je to z toho důvodu, aby pár věděl v hrubých obrysech, s jakou částkou počítat třeba za celodenní focení. 
Při hledání svého svatebního fotografa myslete také na to, jak přesné informace na svém webu poskytuje. Velmi důležitá je pro vás cena svatebního focení, ale i doba, po kterou s vámi fotograf bude na svatbě. Také to, zda má hlavní fotograf druhého fotografa, ne pouze asistenta. Pokud máte větší svatbu, řekněme nad 30 lidí, je určitě na místě zvážit využití služeb dvou plnohodnotných fotografů. Asistent funguje jako pomocník svatebního fotografa. Tedy pomáhá fotografovi a ne Vám k tomu, abyste měli zachyceno více zajímavých situací ze své svatby.

Výsledky: průměrná cena svatebního fotografa v roce 2019
Analyzovali jsme 20 svatebních fotografů, kteří se objevili na prvních dvou stránkách googlu. 
Takže zde jsou data:
Počet analyzovaných fotografů: 20
Fotografové, kteří uvádí alespoň svoji startovací nebo hodinovou sazbu: 5
Fotografové, kteří uvádí počet hodin focení: 9
Fotografové, u kterých je jasný počet fotografů, kteří dorazí na vaši svatbu (uvádí, zda svatbu bude fotit jeden fotograf, dva fotografové nebo fotograf s asistentem): 12

Průměrné ceny svatebního fotografa:
Uvádím zde ceny vypočítané prostým průměrem, nikoliv nějakým složitějším výpočtem, který by zahrnoval srovnání cena x výkon (počet hodin focení, nabízené služby navíc, tištěné produkty v ceně atd.).
Ceny svatebních fotografů v Plzni a Plzeňském kraji se pohybují průměrně kolem 15.000 Kč. Nejnižší nabízená cena je 3.500 Kč za focení pouze obřadu v délce 45 minut. Nejdražší cena je potom 24.000 Kč za celodenní focení.

Délka svatebního focení
Asi se shodneme, že v roce 2019 nejvíce párů vyhledávalo fotografa na celý svatební den, nejčastěji nabízená délka celodenního svatebního focení je podle mých zjištění 10 - 12 hodin. Pokud se svatební obřad odehrává v odpoledních hodinách, je také často nabízená délka focení 8 hodin. Méně hodin svatebního fotografování nabízí velmi málo fotografů (z našeho "vzorku" pouze 5). My sami nabízíme minimální délku focení na svatbě na šest hodin. 4 fotografové v Plzni nabízejí krátká focení třeba i jen 30 minut, tedy prostý obřad a domů. Jsou to překvapivě vesměs svatební fotografové, kteří na trhu působí 20 a více let, a v drtivé většině vlastní i kamenná fotostudia v centru Plzně. Při výběru svého svatebního fotografa také hledejte informace o tom, jak daleko je ochoten za Vámi dojet, zda případně vyžaduje ubytování v místě a také zda vůbec fotí večerní zábavu. Je mnoho fotografů, kteří již se zábavou po 21. hodině večerní nechtějí mít nic společného 😊 My sami se nikdy ničemu nebráníme, ale také ze zkušeností víme, že je vždy lepší ukončit fotografickou dokumentaci svatebního dne nějakou důstojnou věcí, třeba prvním tancem nebo hodem kyticí, a potom se rozloučit a nechat svatební hosty odvázat se.

Proč je vlastně svatební fotograf relativně drahá záležitost? 
Protože svatba jako taková je přece luxusní záležitost. Je to neopakovatelná událost ve Vašem životě a zaslouží si, abyste k ní tak přistupovali. Abyste si našli svatebního fotografa ne podle ceny, ale podle toho, jak se Vám líbí jeho práce a v neposlední řadě i on jako člověk. Pokud najdete na internetu svatebního fotografa, ke kterému pocítíte sympatie ať už skrze jeho fotky, tak třeba i kvůli jeho komunikaci na sociálních sítích nebo kvůli jiné maličkosti, která se Vám na něm líbí, neváhejte, a domluvte si s ním osobní schůzku. A potom třeba zjistíte, že mu chutná stejný druh kávy jako Vám. A to může znamenat, že Vám potom budou chutnat jeho fotky!