Svatba na zámku v Plzeňském kraji

13.08.2019
V letošní svatební sezóně máme štěstí na zámecké svatby. Řekněme si to upřímně, svatební focení na zámku má svá úskalí - může být velmi romantické, ale zároveň i poněkud svazující formálností prostředí. V Plzeňském kraji je mnoho zámeckých svatebních míst, která jsou v podstatě továrnou na svatby - o těch se dneska bavit nebudeme. Pak jsou dvě místa, která nás letos chytla za srdce.


Prvním z nich je hrad a zámek Klenová u Klatov. Celý areál je výjimečný tím, že jsou zde umístěny nejrůznější sochy a instalace, které se dají jako doplněk k focení dobře využít. Naší nejoblíbenější už po léta zůstává Sépie Jaroslava Róny, která stojí na návrší za zámeckou sýpkou. Také zde v podstatě není zámecký park - a to je dobře. Protože stačí vyběhnout za parkoviště a jste na lukách, kde vás nic neomezuje a máte obrovský výhled do kraje. Svatební obřady na Klenové mají vnitřní i venkovní variantu - my byli svědky (tentokrát doslova 😃) venkovního obřadu. Oddává zde paní starostka z Janovic, která s paní matrikářkou tvoří velmi sympatickou a sehranou dvojici. Všechno tady probíhá v naprostém klidu a bez stresu, úřední formality se odbývají v příjemném prostředí malinkého salónku uvnitř zámečku. Organizace obřadu je v podstatě na snoubencích, obě "úřední osoby" do děje nijak nezasahují, ale zároveň pomohou s tím, co byste třeba nevěděli. Za nás je to místo jako dělané na intimní svatbu, budete tady mít pocit, že se zastavil čas.
Druhým svatebním místem, které doporučujeme, je zámek Svojšín. Už při cestě sem vás upoutá, že jste vlastně v srdci přírody, pár kilometrů od Stříbra a přesto trochu mimo civilizaci. "Naše" svatba zde měla štěstí na deštivý červencový den, takže obřad se konal uvnitř v zámeckém sále. Za dobrého počasí je k dispozici nový dřevěný altán v zahradě. Paní matrikářka chce poskytnout snoubencům dostatek času, takže mezi jednotlivými obřady nechává hodinové rozestupy, což je fajn, protože to potkávání nevěst a míchanice svatebních hostů z různých svateb není úplně naše káva. Zámecký parčík je malý, ale upravený a s krásnou kulisou kostela. A pokud máte rádi zvířátka, můžete se tady vyfotit i s ovečkami. A co je úplně nejpříjemnější? Zámecká kavárna s posezením pod magnolií s výbornou kávou, kam můžete posadit hosty a utéct jim na focení.
Takže pokud nejste úplně zámecké typy, ale svatbu byste rádi měli na nějakém historicky zajímavém místě, zkuste tahle dvě.