Reportážní svatební fotograf Plzeň [Jak se fotografuje svatba a reportáž ze svatebního dne]

02.11.2019
Reportážní svatební fotograf
Reportážní svatební fotograf

Reportážní svatební fotografie - co to vlastně znamená?

Často se tento pojem dost složitě vysvětluje, proto začneme rovnou s příkladem. Představte si, že plánujete vaši svatbu ve světě, kde fotografie ani video nebyly ještě vynalezeny. Všechno je stejné, ale není žádný známý způsob, jak události zaznamenat. Všechno co vám zbyde, budou vaše vzpomínky a příběhy, které můžete někomu vyprávět. Takže si představte váš svatební den kousek po kousku. Co budete dělat ráno? Vzbudíte se brzo nebo si spíš přispíte? Budete mít domluvené česání v kadeřnictví nebo úpravu vousů v barbershopu? Budou vaši kamarádi a rodina pobíhat po domě a podílet se na svatebních přípravách nebo se připravíte v soukromí, abyste se mohli uklidnit a soustředit? Budete potřebovat pomoc při oblékání šatů? Jak se cítíte - začnete být nervózní nebo natěšení, co myslíte? Přemýšlejte o tomhle všem a taky o dalších věcech - o prvním setkání před obřadem, o úsměvech, o slzičkách dojetí, o všem tom objímání, ze kterého vás druhý den budou bolet ramena.
A teď si představte všechny tyhle opravdové, přirozené, nearanžované a nepózované momenty jako fotky. A to je reportážní svatební fotografie. Je to styl svatebního focení, které je vlastně fotografickou prezentací opravdových emocí a vztahů, která vznikne na každé svatbě úplně jiná a která odráží Vaše osobnosti. Když to shrneme: reportážní svatební fotografie dokáže velmi autenticky přiblížit váš svatební den, je to ten nejupřímnější pohled na jeden z klíčových momentů vašeho života.

Příjezd nevěsty
Příjezd nevěsty

Svatební fotograf se musí pořád učit

Je podzim a to znamená pro svatebního fotografa tak trochu oddychový čas. My už jsme vlastně všechny letošní svatební fotky upravili, všechny svatební fotoknihy jsou sestavené a odevzdané klientům a pokud nepřijde ještě nějaká nečekaná podzimní nebo zimní svatba, budeme teď pár měsíců sbírat síly a nové objednávky svatebního focení na příští sezónu. Také je trochu čas zamyslet se nad tím, co jsme v letošní svatební sezóně zvládli a zda a kam jsme se ve svatební fotografii posunuli. A to se dostáváme k jádru věci. 

Na svatbách se často stane, že potkáváme jiné svatební fotografy. Hlavně na exponovaných svatebních místech, jakými jsou třeba zámky nebo hrady. Přiznám se, že kolegy často rádi po očku pozorujeme a snažíme se vykoukat, co umí a co svým klientům nabízejí. V Plzeňském kraji potkáváme nejčastěji typ fotografa, který pracovně nazýváme "starý praktik". Je to fotograf se solidní technikou, žádný poslední technický výkřik, s rutinním přístupem. Posadí novomanžele na lavičku, nedává žádné speciální instrukce, vyfotí několik snímků, které zkontroluje na displeji, řekne "dobrý" a jde se někam jinam, třeba k zídce. Tam se totéž opakuje. Je to tak časté, až se kolikrát divíme, kde se na Instagramu a Facebooku vlastně berou ty svatební fotky, které berou dech svou bezprostředností, zachycením pravého momentu a lidského štěstí. No někde se všichni ti fotografové schovávat musí. Taky se často ptáme sami sebe, zda tenhle rutinní přístup ke svatebnímu focení opravdu klientům stačí. Nebo je to jen nevědomost? Málo informací o tom, jaké jsou v současné době trendy ve svatebním focení? Neví, že se to dá udělat jinak a že svatební fotograf může vyčarovat úplně jiné fotky, než ty, které se fotily před deseti lety? A není to o technice, není to o Photoshopu, je to o přístupu ke klientům a v respektu k tomu, že každá svatba a každý klient svatebního fotografa je jedinečný. 99% našich klientů si nás vybírá proto, že se jim líbí především to, že jsou svatební fotky od nás nestrojené, hodně z nich má obavy, že neumí "pózovat" a proto jim mnohem lépe vyhovuje přístup, kdy se nechá svatba běžet a buď se do jejího děje nezasahuje vůbec, nebo se jen opravdu malinko něco popostrčí - ani ne tak nějakým aranžováním nebo pózováním, ale spíš správným načasováním dané akce. Svatební fotograf musí už při seznamování se se snoubenci poznat, jaký přístup bude přímo pro ně. Vysvětlit, jak pracujeme, že není potřeba mít žádné obavy, protože se nebude nikdy při focení dít něco, co klientům nebude příjemné.

Když hledáte svého svatebního fotografa, měli byste dopředu vědět, jaký styl fotek si budete přibližně přát. My jsme se rozhodli jít cestou, která je v zahraničí v popředí zájmu, cestou reportážní svatební fotografie. Pokud se chcete podívat do Googlu na nějaké opravdu zajímavé svatební fotografy a svatební fotky z ciziny, doporučujeme to zkusit přes termín 'Journalistic Bridal Photography'. Tenhle termín nemá v češtině žádný moc hezký ekvivalent, takže my se držíme termínu reportážní svatební fotografie.
Asi potřebujete vědět, co vlastně tenhle termín znamená. Abychom to zkrátili - tento typ svatební fotografie je vlastně reportáž, která vypráví příběh vašeho svatebního dne. Do popředí staví především spontánnost, tedy žádné pózování ani aranžované fotky. Má to jednoduchý důvod.
Na každé svatbě se totiž odehraje příběh, který se dá vyprávět spoustou spontánně vzniklých fotografií. Stane se tam toho mnohem víc, než jen ono "berete si...?" nebo krájení dortu.

Družičky na svatbě
Družičky na svatbě

Nebude mi chybět fotka s babičkou?
Takže hledáte svatebního fotografa a zajímá vás reportážní přístup. Ovšem v hlavě vám pořád vrtá červík pochybnosti. Bude to to pravé pro nás? Přece jenom bychom chtěli i nějaké skupinové fotky s příbuznými a nějakou vzorovou svatební fotku do alba s partnerem!
Nebojte se: i když věnujeme chvilku onomu "zapózování", je pořád možnost nafotit svatbu reportážním způsobem! Ve váš svatební den se může snadno stát, že budete jaksi přesyceni dojmy, svatebním ruchem, všude kolem vás bude celý den hodně lidí a budete cítit jakýsi závazek toho, že vaše rodina a přátelé jsou vašimi svatebními hosty a vy se o ně musíte postarat.

Najdeme chvilku jen pro vás!
Naším úkolem v roli svatebního fotografa je najít ve svatebním dni malé přestávky na pár fotogenických momentů. To, že reportážní svatební fotograf nefotí portréty a skupinové fotky, není tak úplně pravda. Většina svatebních fotografů, kteří fotí především reportážním stylem, jsou naopak velmi přístupní i k této neoddělitelné součásti focení na svatbě. My sami vždy na předsvatební schůzce zjišťujeme, zda snoubenci tento typ fotek chtějí, a pokud ano, doporučujeme si vyhradit 15-25 minut na rodinné fotografie. Tenhle krátký čas vám zajistí, že každý svatební host bude alespoň na jedné fotce. Zachycení skupinových fotek v ten pravý okamžik, když jsou třeba hosté všichni ještě v dobré formě, pomůže dokreslit reportáž ze svatebního dne zachycením vztahů v rodině a zvěčněním vašich přátel na památku. 

Odjezd na svatební obřad
Odjezd na svatební obřad

Svatební fotograf jako reportér

Reportážní neboli fotožurnalistická svatební fotografie je způsob svatebního focení, při kterém se vypráví příběh vašeho svatebního dne vizuálním způsobem, bez zásahů fotografa. Opravdový svatební dokumentarista musí být přítomen u všech důležitých okamžiků (o kterých jako zkušení fotografové většinou víme, kdy se zhruba přihodí), ale nepotřebuje k tomu ničí asistenci. Nebude vás nijak zdržovat, bude vlastně jen přítomen. A když vycítíme, že se z nějaké chvíle dá vytěžit ještě lepší fotka, možná vás o něco poprosíme, většinou jen třeba o chviličku času v dané situaci navíc. Většinou říkáme našim klientům pouze to, aby některé věci ve svatebním shonu udělali tak třikrát pomaleji, než by je udělali normálně. Mám na mysli třeba nastoupení do auta, chůzi na první setkání, příchod k obřadu. Žádné pózování, žádná velká režie. Vliv svatebního fotografa na fotky se tak v podstatě omezuje na načasování, úhel pohledu a nastavení fotoaparátu. Focení svatby reportážním způsobem vyžaduje od fotografa velký smysl pro předvídání situací, které budou takzvaně fotogenické, vysokou kreativitu pro jejich zachycení, a rychlé myšlení. Výsledkem jsou potom svatební fotografie, které nepodléhají moderním trendům, opravdu nadčasový příběh vašeho svatebního dne, jeho atmosféry, vaší lásky a spojení mezi vámi dvěma a všemi dalšími svatebními hosty, ať už z rodiny nebo z přátel.


Reportážní svatební fotografie podle slavných světových svatebních fotografů

Americký fotograf Denis Reggie, který v roce 1996 vyfotil vlastně úplně první slavnou reportážní svatební fotku Johna Kennedyho juniora, jak líbá ruku své novomanželce při východu ze svatební kaple, říká:

"Žádné naivní pseudomoderní fotky... Jenom ty báječné, autentické momenty."

"Vaše svatební fotky budou vypadat tak, jako vaše svatba, ne jako nástěnky na Pintestu. Vaše fotografie budou unikátním uměleckým dílem. Ukážou vám něco, co nemůžete naplánovat podle trendů ve svatebním byznysu, protože vaše svatba i fotky z ní budou vypadat přesně tak, jak jste se v ten den cítili." Jeannie Guzis

"... dívám se, abych zachytil každé srdce a každou duši z vašeho dne tím nejlepším unikátním a krásným způsobem." - Carter Hewson

"Moje fotografie, moje svatby jsou opravdové chvíle. Nevěsta není vždy dokonalá, ale ten moment je pravý. Skutečně se stal. Když se nevěsta na fotky podívá, nevšimne si nedokonalostí, ale vzpomene si na tu chvíli." Michael DiBari

"...kdybych ty chvíle neviděl, byly by všechny prchavé okamžiky ztraceny a zapomenuty už před prvním tancem. V umění vidět spočívá síla reportážního svatebního fotografa." - Paul Rogers

"Nechci, aby moji klienti měli jako svou hlavní vzpomínku na svatební den to, že strávili hodiny s fotografem. Chci, aby si pamatovali hlavně čas strávený se svou rodinou a hosty. Lidi, buďte lidmi... i na svatbách." - Kevin Mullins


Naše svatební fotografie - takový sestřih záběrů z vašeho svatebního dne

Myslím, že už jsme si dostatečně teoreticky vysvětlili, o co nám jde. Pojďme se tedy na reportážní focení na svatbě podívat trochu prakticky. Čeká nás takový fotografický "sestřih" z našich svatebních fotografií. Ukážeme vám některé naše oblíbené fotky, abyste se s námi mohli vydat na cestu takovým typickým svatebním dnem.

Svatební přípravy: naše oblíbená část svatby

Každý dobrý příběh musí mít dobrý úvod. Uvedení do děje, něco, co vás vtáhne do vyprávění. Fotografování příprav nevěsty a ženicha je bezpochyby naše nejoblíbenější část svatebního dne. Posledních několik hodin před svatbou, která se plánovala rok nebo i více dopředu, je vždycky plných nejvíce emocionálně nabitými okamžiky dne. Fascinuje nás, když sledujeme fungování každé jednotlivé rodiny před tím okamžikem, který změní jejich život navždycky - vytvoří se základ pro novou rodinu.

Svatební přípravy
Svatební přípravy

Svatební obřad: nejdůležitější kousek puzzle

Obřady v České republice bývají krátké. A to hodně. Nejkratší svatební obřad letošní sezóny trval 2 minuty a 40 vteřin na zámku v Horšovském Týně. Ale tak řeklo se vše podstatné. Při obřadu není čas na nějaké velké rozmýšlení a mnohý amatér právě kvůli hrůze z toho, že obřad nezvládne nafotit, řečeno slovy nešťastných budoucích nevěst, takzvaně vybuchne týden před svatbou. Při focení svatebního obřadu se totiž už nedá nic zopakovat. Svatební fotograf nesmí v průběhu obřadu v podstatě sundat fotoaparát z oka, aby mu neunikl ani jediný pohled, ani jedna slzička.

Svatební obřad
Svatební obřad

Svatební portréty: skupiny a novomanželé

Mohlo by se zdát, že focení svatebních portrétových fotografií tak úplně nezapadá do konceptu reportážního svatebního fotografa. Ale my vždy doporučujeme je nevynechat. Umíme nafotit v relativně krátkém čase portréty v tmavé knihovně zámku, na zámecké zahradě, u mlýnského kola nebo v kulturáku. Nic není problém, potřebujeme k tomu jenom vás. Reportážní svatební fotograf v žádném případě kategoricky neodmítá portrétování. Portrétní svatební fotky jsou důležité, neměly by však být nějak zásadním zážitkem ze svatebního dne. Co tím chci říct - za půl roku byste neměli vzpomínat na to, jak vás svatební fotograf honil po poli ️ Věříme, že je to vlastně taková medvědí služba - ztratit hodiny svatebního dne svých klientů fotografováním několika desítek velmi podobných fotografií. Pět až deset skvělých obrázků je více než dost pro každého. Místo toho využijte čas, který ušetříte - abyste nebyli loutkou svého fotografa, ale abyste si svůj svatební den užili!

Portrétní focení novomanželů
Portrétní focení novomanželů

Chvilka před začátkem hostiny: naše druhá nejoblíbenější část dne

V červnu jsme byli fotit na americké svatbě, kde byla tato část svatebního programu označena jako cocktail hour. Je to označení velmi přesné, je to čas, kdy si můžou všichni dát drink a chvíli si oddechnout před slavnostním obědem nebo večeří. Na českých svatbách se tato chvíle často odbyde posazením hostů ke stolu, takže není moc možností, aby vznikaly nějaké vzájemné interakce. Pokud můžete, nechte hostinu začít nějakým welcome drinkem a kanapkami, nechte hosty korzovat. Je to taky chvíle, kdy svatební fotograf hledá detaily, které skvěle doplní reportáž ze svatebního dne. Bohužel mnoho svatebních fotografů tuto chvíli využije k focení prázdných stolů, jejich výzdoby, svatebního dortu - bez lidí. My preferujeme přístup, při kterém se zamícháme mezi svatební hosty a pozorujeme je. Vždycky se najdou zajímavé situace a interakce na pozadí vámi pečlivě připravených svatebních dekorací, které takto ještě více vyniknou.

Svatební párty
Svatební párty

Svatební oběd, večeře nebo raut

Svatební hostinu je vždycky trochu trapné fotografovat. Ne, že by nevznikaly zajímavé momenty, ale často nejsou pro fotografované osoby příliš lichotivé. My se většinou omezujeme na focení společného krmení polévkou dle českých svatebních zvyků, pokud si to novomanželé přejí. Je to pro nás chvíle, kdy si můžeme maličko oddechnout a také se najíst. Mnoho párů během hostiny pronáší přípitek a tak si vždycky přejeme sedět na hostině mezi hosty, abychom mohli tyto okamžiky pohotově zachytit. Mimoto se také hosté a novomanželé baví mezi sebou, obcházejí stoly a mluví s přáteli a rodinou. 

Svatební hostina
Svatební hostina

Párty začíná: první novomanželský tanec

Na většině svateb je první novomanželský tanec signálem, že začíná party. Po svém tančí obvykle nevěsta a ženich tančí se svými rodiči, a poté se na parket začnou pozvolna trousit hosté. Obecně nedoporučujeme mít na svatbě fotografa déle, než přes tohle první taneční kolečko, pokud tedy nemáte žádné další speciální plány, jako třeba ohňostroj. Hosté se po odjezdu fotografa vždy více uvolní, i když správný svatební fotograf zapadne mezi hosty a ti o něm většinou ani neví.

První novomanželský tanec
První novomanželský tanec

To by bylo prozatím všechno k tomu, abyste si udělali podrobný obrázek o tom, jak pracuje reportážní svatební fotograf. Pokud se vám líbí náš přístup, prosím, kontaktujte nás se svojí poptávkou co nejdříve. Atraktivní svatební termíny máme většinou obsazeny rok i dříve dopředu. Ale stejně tak se může stát, pokud máte svatbu třeba za měsíc nebo dva, že budeme k dispozici, takže se nebojte a napište nám.