Prskavky na svatbě | Svatební prskavky a tipy pro zářivé svatební fotografie

22.05.2021

Svatební prskavky a focení s nimi se v posledních letech stalo na svatbách velkým hitem. Jsou totiž perfektním zpestřením podvečerní zábavy a užijí si je opravdu všichni. Jako bonus lze se svatebními prskavkami pořídit úžasné svatební fotky. Stačí jen malinko plánovat a domluvit se se svým svatebním fotografem. Jak a kdy fotografie s prskavkami nejlépe nafotit? Na kdy je naplánovat? Co mít na focení se svatebními prskavkami připravené? Pojďme se spolu podívat, jak se nejlépe fotografují svatební prskavky. 

Svatební prskavky naplánujte na podvečer (šero)

Naprosto zásadní je fotografování svatebních prskavek naplánovat na takovou dobu, až bude šero. To může být v letních měsících klidně také kolem deváté večer - proto je dobré počítat s tím, že svatební prskavky nenafotíte v průběhu odpoledne. Šero nebo dokonce tma je pro fotografování svatebních prskavek naprosto zásadní.

Můžete se podívat na internetu, v kolik hodin zapadá slunce ve váš svatební den, a tomu čas fotografování svatebních prskavek přizpůsobit - doporučil bych čas západu slunce +1 hodina. Druhou variantou, kterou vám vřele doporučuji, je domluvit se se svým svatebním fotografem. Zkušený svatební fotograf jistě fotil svatební prskavky již mnohokrát, a tak vám dobře poradí, v kolik hodin bude ideální s jejich focením začít.

Časové naplánování fotografování svatebních prskavek je zcela zásadní. Nesmí to být příliš brzy, to by vůbec prskavky nevynikly. A zase není žádoucí, aby už byla "tma jako v pytli". A to proto, aby při fotografování svatebních prskavek ještě vyniklo jakési "ambientní" světlo, tedy aby pozadí nebylo černé. Ale třeba tmavě modré.

Vzhledem k tomu, že svatební prskavky se fotografují v době, kdy velká část svatebních hostů již podléhá svatebnímu veselí, je zapotřebí jistá dávka autority a disciplíny. Nejednou jsem byl svědkem toho, jak hosté začali samovolně zapalovat drahocenné svatební prskavky a pobíhat s nimi vesele po dvoře, jako by byly vánoce. Inu, alkohol dělá své, to víme všichni...

Proto je velmi účelné, aby váš svatební fotograf měl jistou organizační schopnost a dovedl ukočírovat dav rozveselených svatebčanů se sirkami v jedné ruce a se svatebními prskavkami v té druhé. Opravdu to nebývá snadné, to vám mohu z vlastní zkušenosti říct.

Já vždy všem říkám: "nikdo nebude nic zapalovat dokud nedám jasný pokyn". A musím říct, že to vcelku funguje.

Tip: zvažujete-li, jestli pošlete svého svatebního fotografa o hodinu dříve domů s tím, že prskavky vám nafotí kamarád, nedělejte to. Vůbec nad tím ani nepřemýšlejte. Rozhodně stojí za to si připlatit případnou hodinu navíc a nechat si svatební prskavky nafotit od opravdu profesionálního fotografa. Výsledek bude opravdu stát za to, to mi věřte. 

Připravte si dlouhé svatební prskavky

Svatební prskavky se prodávají v různých velikostech. Vřele vám doporučuji: kupte si ty dlouhé. A to proto, že vydrží znatelně déle hořet.

Krátké svatební prskavky vydrží hořet příliš krátkou dobu na to, aby je stihl dav například 20 hostů postupně zapálit a vy jste se s nimi stihli vyfotit. Ono se to takhle nezdá, ale než zapálí postupně své svatební prskavky třeba 15 lidí, tak tomu prvnímu už krátká prskavka v podstatě zhasíná. Proto je opravdu potřeba vzít ty dlouhé.

Dlouhé svatební prskavky mají tu výhodu, že vcelku bezpečně stihnete sesynchronizovat všechny své hosty. Jinak řečeno - všem vašim hostům budou hořet naráz a vy se s nimi zvládnete vyfotografovat. Navíc díky delší době hoření stihne váš svatební fotograf pořídit mnohem více krásných záběrů. A to za těch pár korun navíc za dlouhé svatební prskavky stojí.

Jak zapalovat svatební prskavky

Svatební prskavky je potřeba zapalovat trošku speciálním způsobem. Za ta dlouhá léta praxe (svatby fotografujeme již od roku 2010) jsem vypozoroval následující:

Zapomeňte na obyčejný plynový zapalovač - tím zapálíte maximálně tak jednu nebo dvě prskavky a pak začne pálit do palce.

Prskavka se nejrychleji zapálí od jiné prskavky. A to zcela bezkonkurenčně. Stačí přiložit konec k jiné již zapálené prskavce a během pár sekund chytí.

Vhodným zdrojem pro prvotní zapálení jsou svíčky (nepálí do ruky jako zapalovač). Nebo můžete koupit pár takových těch dlouhých plynových zapalovačů, které se používají na zapalování svíček. 

Při zapalování svatebních prskavek se nám v praxi osvědčil následující postup:

Mezi svatební hosty rozdáte svíčky. A to tak, aby na každých 5 hostů byla alespoň 1 svíčka.

Jeden z těchto 5 hostů zapálí svatební prskavku od svíčky. Pokud je plamen velký, mohou to zkusit i dva. Ovšem ne víc - to by svíčku udusili (ozkoušeno).

Jakmile prvním začne hořet svatební prskavka, přiloží ostatní své prskavky na tu jeho a vcelku rychle si ji zapálí (pár sekund).

Podstatné je vědět to, že svatební prskavka se zapálí podstatně rychleji od jiné prskavky, než od svíčky nebo zapalovače. Je to v praxi ozkoušeno.

Tip: svatební prskavku lze zapálit i od prostředka. Potom jedna taková svatební prskavka hoří dvojitým plamenem. Zároveň je ovšem potřeba počítat s tím, že shoří za polovinu času.

Svatební prskavky pálí a propálí i šaty - na to pozor

Velmi doporučuji dbát na bezpečnost při manipulaci se svatebními prskavkami. Na první pohled to nemusí být zřejmé, ale taková svatební prskavka hoří plamenem o teplotě 1100°C. Takže nejen, že na ni není radno sahat, navíc je potřeba dát pozor i na odletující jiskry. Pár jsem jich již pocítil na své hlavě a nebylo to příjemné.

Proto doporučuji - instruujte své "svatební prskavkové hosty", aby nemávali svými prskavkami příliž blízko obličejů, vlasů a oblečení - zejména pak vašich vysněných svatebních šatů.

Svatební prskavky jsou jedovaté - připravte si plechový kyblík

Málokdo to ví, ale svatební prskavky jsou prudce jedovaté. Proto je potřeba je po celé té parádě nenaházet bezohledně na zem, ale bezpečně je zlikvidovat.

Velmi se nám při fotografování svatebních prskavek osvědčil plechový kýbl (nebo jiná podobná nádoba) s vodou, do které mohou hosté své prskavky rovnou odkládat. Nestane se tak, že zůstanou ležet vyhořelé prskavky na louce a nebo že je hodí někdo třeba ještě žhavé do popelnice...

Jak fotografovat svatební prskavky - špalír

Svatební prskavky lze fotografovat v podstatě dvěma kreativními způsoby. Tím prvním je prskavkový špalír.

V praxi to funguje tak, že hosté utvoří špalír dost široký na to, abyste jím oba dva prošli. Pak zvednou prskavky šikmo nahoru, takže vytvoří jakýsi "tunel", kterým vy potom můžete pomalu projít nebo dokonce procházet tam a zpátky.

Nezapomeňte si nějaké svatební prskavky vzít do rukou i vy... v jedné ruce udržíte i více než dvě a vy padá to pak na fotkách moc pěkně.

Právě při fotografování prskavkového špalíru doporučuji dbát zvýšené pozornosti. A to zejména na vlasy a oblečení. Pokud budou prskavky příliš blízko (řekněme 10cm), může dojít k propálení oblečení.

Jak fotografovat svatební prskavky - malování světlem

Druhou možností, jak fotografovat svatební prskavky, je takzvané malování světlem. Oproti předchozímu špalíru se liší tím, že je trošku více kreativní a nevšední. Při dlouhé expozici se totiž vytváří světelné stopy po prskavkách, jako by neviditelný malíř maloval svým jiskrnným štětcem do vaší svatební fotky. Jak to funguje a jak to pak vypadá?

K tomuto stylu fotografování je potřeba stativ, takže se pro jistotu před svatbou svého svatebního fotografa můžete optat, jestli bude s sebou mít stativ pro případné prskavkové focení. Nebudu zde rozebírat do detailu nastavení fotoaparátu, to bude mít váš svatební fotograf zvládnuté (měl by). Místo toho vám vysvětlím, co se očekává od vás.

Většinou je nejlepší, když vezmete 10-20 svatebních hostů, kteří jsou schopni koordinovat své pohyby a utvoříte z nich skupinku. Třeba jako když se fotily skupinky po obřadu. Rozdáte jim prskavky a jakmile je mají zapálené (viz postup výše), začnou s nimi pohybovat po předem domluvených trasách.

Když chete například vytvořit nápis "LOVE" nebo třeba datum svatby "21.8.2021", tak je ideální, aby každý člověk vytvářel jedno písmeno nebo číslo. Pozor, je potřeba tyto znaky malovat prskavkou zrcadlově, tedy z pohledu fotografa. O to je celá záležitost lehce složitější.

V praxi se mi, jako svatebnímu fotografovi, osvědčilo, každému z účastníků názorně ukázat, jaký tvar má opakovaně "malovat" jako by měl v ruce štětec. Ideální je vyzkoušet vše nanečisto, protože v pozdní podvečerní hodinu se člověk velmi snadno splete a začne písmeno malovat obráceně.

Ostatní hostí, kteří mají svatební prskavky, ale nemají přidělené žádné znaky, čísla nebo písmena, mohou dotvářet atmosféru jednoduchým máváním kolem nebo i pobíháním sem a tam.

Fantazii se zde meze nekladou, s prskavkami lze v průběhu třeba desetisekundové expozice vytvořit ledasjaké tvary. Záleží jen na vaší fantazii, co se vám bude líbit. S dlouhými prskavkami bude dosta času i na případnou improvizaci nebo i více variant.

Shrnutí

Svatební prskavky jsou parádním prvkem pro podvečerní svatební veselí. Nejen, že si s nimi vaši hosté užijí spoustu zábavy, navíc z takového focení s prskavkami budete mít krásné svatební fotky.

Podstatné je předem focení se svatebními prskavkami naplánovat, abyste na něj ve víru zábavy nezapomněli - a aby s tím váš svatební fotograf počítal. Pak už jen stačí se nechat inspirovat výše uvedenými užitečnými radami a uvidíte, že vše dopadne skvěle. Jako svatební fotografové fotíme svatební prskavky již dlouhá léta a věřte, že naše doporučení vám celý proces velmi usnadní. A pokud byste náhodou hledali svatebního fotografa, rádi vám nafotíme nejen váš celý svatební den, ale samozřejmě i svatební prskavky.

Přejeme vám mnoho zábavy při focení se svatebními prskavkami a děkujeme, že jste našeho průvodce dočetli až sem. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, klidně nám napište. Rádi vám poradíme. Mějte se krásně 🙂