Předsvatební schůzka se svatebním fotografem

08.07.2019

Vybíráte svatebního fotografa pro svoji svatbu. Nejdřív si myslíte, že to přece nebude tak těžké, ale nakonec zjistíte, že nabídka na trhu je obrovská. Otřepané klišé, že ze svatby vám zůstanou prstýnky a vzpomínky ve fotografiích, je však stále platné. Dříve to bylo s fotografy o něco jednodušší - ve městě byl jeden, po obřadu se zašlo k němu do fotoateliéru a za pár týdnů vám dal fotografie byly vytištěné na papír. Pokud jste tedy neměli v rodině nadšeného fotoamatéra, jako třeba moje maminka mého dědečka, měli jste jen pár ateliérových fotek do alba. Dnes je možností mnohem více a je jen na vás, koho a co si vyberete. Jsou-li fotografie pro vás důležité, pak si najděte čas a setkejte se s oblíbenými fotografy dříve, než si jejich služby závazně zarezervujete. Vlastně už podle toho, že vám svatební fotograf nabídne osobní (nebo v případě větší vzdálenosti i on-line) setkání, můžete usoudit, jak mu na vás jako na klientovi bude záležet.

Místo setkání

Osobní setkání vám prozradí mnohem více než sebekrásnější webová prezentace. Výběr místa záleží na dohodě s fotografem. My například nemáme k dispozici své vlastní studio, a tak vás pozveme někam na dobrou kávu nebo na pivo, jak je vám to milejší. Zvát fotografa k sobě domů na první schůzku nemusí být nejšťastnější nápad. Přeci jen je to cizí člověk. Navrhne-li vám místo setkání fotograf, může to být jemný ukazatel jeho stylu. A platí to i opačně.  

Sdílení představ s fotografem

Při schůzce se svatebním fotografem se nebojte ptát na vše, co vás v souvislosti s vaší svatbou napadne. Ať už to bude seznam otázek, kterých je na webech k dispozici bezpočet, nebo budete s fotografem sdílet konkrétní představy o své svatbě. Přátelské povídání o tom, jak si svatbu představujete, pomůže fotografovi vytvořit si lepší představu o vaší svatbě. Následně mu tyto informace pomohou při fotografování vašeho dne D.

Pomoc s vytvořením časového harmonogramu

Díky svým zkušenostem vám svatební fotograf na základě vašich přání a představ může pomoci vyladit časový harmonogram. Jistě poradí, kolik času věnovat např. pro fotografování skupinek, či kolik času si vyhradit pro vaše novomanželské fotografování.

Také si můžete ujasnit, na jak dlouho fotografa na svatbě potřebujete. Přejete si, aby zdokumentoval např. přípravy nevěsty i ženicha na rozdílných místech, vyfotografoval kompletní výzdobu všech prostor, kde se svatba bude odehrávat, aby po obřadu udělal skupinové fotografie všech přátel, stihl vyfotit místo a dekorace pro hostinu bez lidí, přípitek, vaše portrétní fotografie, první tanec, hostinu, zábavu...?

Ukázka albumů a postprodukce

Při schůzce se svatebním fotografem si nezapomeňte prohlédnout výsledné produkty naživo. My vám určitě přineseme ukázat naši fotoknihu, abyste si ji osahali. Také si všimněte prostředí, fotografova vystupování, dochvilnosti atd. To vše vám pomůže nespálit se při výběru toho pravého fotografa pro svatbu.

Objasnit si, co vše fotograf nabízí a kdy dostanete své snímky

V neposlední řadě si ujasněte, co vše je součástí servisu fotografa, jaké album, fotografie či tisky dostanete. Kdo bude fotografie do alba vybírat? Kdy uvidíte první fotografie? Za co je fotograf zodpovědný? Nebojte se vyptat si smlouvu, pokud ji fotograf nenabízí automaticky. Zeptejte se ho na platební podmínky a klidně i na to, zda vaši svatbu opravdu chce fotit. Nechte si vysvětlit a ukázat vše, co je ve fotografově nabídce. Předejdete tak možným zmatkům a zklamáním.

Osobní kontakt je nenahraditelný

Hlavním účelem schůzky se svatebním fotografem je zjistit, zda si spolu lidsky sednete. Svatební fotograf je totiž ten, který s vámi stráví na svatbě nejvíce času a výsledek jeho práce bude s vámi do konce života. Jsou-li pro vás svatba i fotografie důležité, nepodceňte tento krok v přípravách. Držíme vám palce, ať si vybere moudře, svatbu si užijete a fotografie ze svatby ať vás těší, kdykoliv se na ně podíváte.