Předsvatební focení

21.02.2021
Předsvatební focení
Předsvatební focení

Předsvatební focení je stále více oblíbené už i mezi českými páry. Není divu, jelikož toto focení před svatbou s sebou přináší celou řadu výhod. Jak již název napovídá, předsvatební focení je společné fotografování ještě před svatbou. Obvykle to znamená nějaké romantické focení ve městě, v parku,     v ovocném sadu a podobně.

Proč i vy byste si s fotografem měli naplánovat předsvatební focení? 

A jak vlastně takové focení před svatbou naplánovat? Pojďme si říct pár výhod předsvatebního fotografování:

1) Zvyknete si nechat se fotografovat.

Málokdo se cítí zcela komfortně před fotoaparátem, a tak je předsvatební focení zcela ideální příležitostí si na to zvyknout. Věřte nebo ne, ale všechny páry si během hodinky na nás zvyknou a na svatbě již nemají z focení žádný stres. Naopak - na svatbu přijedete někdo, koho už znají a těší se na něj. Takže mají i hezčí svatební fotografie. Věřte, že je lepší si zvyknout na focení  v průběhu předsvatebního focení, než v půlce svatby. Zatím se nám v naší více než desetileté praxi nestalo, že by svatební pár, který s námi absolvoval předsvatební focení, byl ve stresu kvůli fotografování na svatbě.

2) Seznámíte se se svým svatebním fotografem

Málokdo s vámi stráví ve svatební den tolik času, jako váš svatební fotograf. Proto je velmi důležité, abyste se v jeho přítomnosti cítili zcela komfortně. A k tomu vám fotografování před svatbou velmi pomůže. Zjistíte, že fotograf je také normální, ba dokonce i příjemný člověk. "Naše" svatební páry říkají, že jim předsvatební focení se mnou velmi pomohlo uvědomit si, že za fotoaparátem je normální příjemný člověk, se kterým nebudou mít obavy strávit celý svůj svatební den. A i pro nás, jako svatebního fotografa, je předsvatební focení velmi důležité - díky němu potom víme, koho budeme na svatbě jak fotografovat a jak takový svatební pár nejlépe vypadá, jak s ním "pracovat". Už se nám mnohokrát stalo, že při předsvatebním focení jsme zjistili, že oba budoucí novomanželé stojí před objektivem fotografa vlastně poprvé v životě - nakonec z toho byla vždycky velká zábava a odbourání stresu z neznámého se vždycky povedlo.
3) Budete mít krásné zamilované fotografie ještě před svatbou
Tyto fotografie můžete použít do své svatební výzdoby, na "thank you" kartičky pro hosty, do svého webu, svatebních tiskovin, atd. Doporučujeme fotky vytisknout a rozvěsit třeba jako výzdobu na místě hostiny. Uvidíte, jak budou všichni hosté zvědaví, kdy a kde jste k takovým fotkám přišli.
Pár výtisků můžete věnovat svým (pra)rodičům - věřte, že budou dojatí. Možností je opravdu mnoho.
4) Usnadníte fotografovi práci na svatbě
Jak? Tím, že své předsvatební fotografie nasdílíte svým příbuzným a hostům. Těm se budou samozřejmě fotografie velmi líbit - a díky tomu se budou na vaší svatbě nechat rádi fotit.
Budou totiž vědět, že i oni mohou mít krásné skupinky a momentky. Jinak řečeno, i vaši svatební hosté se nechají mnohem snáze fotografovat. Uvidí totiž, že váš fotograf je šikovný a nemusí se tak bát, že by na fotografiích vypadali špatně. Odpadá tak velká dávka nejistoty a studu při fotografování vašich svatebních hostů. 


S jakým předstihem si takové předsvatební focení s fotografem domluvit? Pokud plánujete svatbu narychlo, může to být klidně jen pár týdnů. Lepší je ovšem fotografování naplánovat spíše několik měsíců předem. A to i proto, abyste výsledné fotky stihli zakomponovat např. do svatebních tiskovin, do svatební výzdoby a třeba na svůj svatební web.

Jak naplánovat předsvatební focení

Obvykle je potřeba se sejít nebo si zavolat se svatebním fotografem               a domluvit si koncept takového focení. Bude to ve stylu boho pikniku v lese nebo zvolíte raději jemnou eleganci v prostředí zámecké zahrady? Nebo budete preferovat vír velkoměsta? Možností je opravdu mnoho a meze vaší fantazie se nekladou. Vezměte v úvahu koncept vaší budoucí svatby a zkuste i předsvatební fotografování naplánovat v podobném stylu. Díky tomu pak budou výsledné předsvatební fotky ve stejném stylu, jako ty svatební. Takže budou vypadat velmi dobře třeba i v jednom rodinném albu. Podstatné tedy je předsvatební focení pečlivě promyslet, naplánovat a probrat s fotografem nebo třeba i se svatební koordinátorkou. Co vše byste měli promyslet? 

Místo k fotografování (jinak budou vypadat fotky z parku a jinak z centra města).

Oblečení (zde zvažte, jak chcete na fotkách působit - preferujete nedbalou eleganci, sportovní vzhled nebo čistě casual vzhled?).

Případné rekvizity (máte-li nějaké hobby, můžete jej do svého předsvatebního focení zakomponovat).

Téma svatby (plánujete-li svou svatbu v nějakém stylu nebo dokonce tématu, zvažte použití stejného tématu i pro předsvatební focení).

Roční období (podzimní fotky budou zase jinak působit, než letní nebo zimní).

Rozhodli jste se pro předsvatební fotografování s námi? Super!

Pokud jste si nás vybrali jako svého svatebního fotografa na celodenní svatbu, předsvatební focení může být součástí naší osobní schůzky a v tomto případě jej máte v ceně svatebního focení. Můžeme se na předsvatebním focení domluvit samozřejmě i v případě, že budete mít svatbu menší, stačí se s námi spojit.