Mobily na svatbě

02.09.2019

Kdo dnes nemá smartphone, že? Až budete příště na svatbě, mějte v ruce radši skleničku než mobil, líp si to užijete. Díky Instagramu nebo Facebooku nemusí novomanželé už čekat dlouhé týdny na fotografie ze své svatby. Alespoň o některé snímky se s nimi rádi podělí svatební hosté, kteří během příprav, obřadu, hostiny i oslavy máchají ve vzduchu svými chytrými telefony a pletou se svatebnímu fotografovi do záběrů ve snaze získat nejlepší fotku nevěsty, nevěsty s ženichem, nevěsty, nevěsty s ženichem, ženicha, dortu, nevěsty, nevěsty s ženichem... A to by mělo mít nějaká pravidla. Myslím, že když pár vydá tolik peněz za profesionálního svatební fotografa, ten by měl mít dostatek prostoru pro svou práci a ne neustále žádat svatebčany, aby s tím mobilem trošku uhnuli. Vážně, představte si fotku snoubenců u oltáře, která je pořízená z konce uličky a která je plná zvednutých rukou se svítícími displeji mobilů nadšených příbuzných a přátel... no, nic moc teda. Tak jsi tady pojďme slavnostně přísahat, že až budete příště pozvaní na svatbu svých blízkých, dodržíte alespoň těchto pár pravidel, která by rozhodně měla být součástí svatební etikety. Tedy když už se bez svého telefonu neobejdete.

3 pravidla pro focení mobilem na svatbě


Nikdy před obřadem nesdílejte fotky nevěsty

Jestli vyloženě netoužíte po tom nevěstu ještě před obřadem rozbrečet nebo přinejmenším dost naštvat, nenahrávejte na sociální sítě její fotky před obřadem. Nikdy. Žádné fotky nevěsty během příprav, nevěsty v šatech ani samotných šatů. I kdyby snoubenci nebyli pověrčiví a nevěřili, že budou mít smůlu až do šestnáctého pokolení, kdyby náhodou ženich spatřil nevěstu moc brzo, pořád to není dobrý nápad. Všichni čekají na nevěstu, všichni jsou zvědaví, jaké má šaty, kytici, účes. Nezkazte jim to překvapení a nepřipravte nevěstu o ten žádaný wow efekt, o kterém sní od dětství a který si chce ve svůj velký den opravdu užít. Na sociální sítě fotky nahrávejte až zpětně
Nejde jen o nevěstu. Budu se tu několikrát opakovat, ale když už na svatbě fotíte, nezabývejte se okamžitým nahráváním fotek na Facebook nebo vybíráním nejlepšího filtru na Instagramu. Vychutnejte si daný okamžik - mohli byste litovat, že jste ho strávili s hlavou skloněnou k displeji svého chytrého telefonu. Například se sdílením fotky dortu počkejte, až budete mít svůj kousek snědený, první tanec novomanželů až poté, co sami budete zničení z hodin protančených na parketu. Zkrátka - žádné online vysílání, žádné instastories. Nejste reportéři. 

Vypněte mobilní data a slavte

Říkejme tomu výzva. Pokud máte potřebu všechno dokumentovat, dobře. Ale vypněte si mobilní data a wifi. Nebude vás to lákat okamžitě všechny bezva fotky sdílet se svými virtuálními přáteli a kontrolovat počet lajků. Vyfoťte, schovejte mobil do kapsy nebo kabelky a jen si tu skvělou svatbu svých blízkých užívejte. Instagram i Facebook budou na svém místě i druhý den.

A nakonec ještě jedno pravidlo svatební etikety...

Vždy a za všech okolností respektujte přání a rozhodnutí nevěsty a ženicha. Nechtějí, abyste na jejich svatbě cokoliv fotili? Nefoťte! Nechtějí, abyste cokoliv vyfoceného sdíleli na sociálních sítích? Nesdílejte.

Takže co si příště vezmete do ruky místo mobilu?