Harmonogram svatby aneb nebojte se využít zkušeností svatebního fotografa

24.09.2019

Rádi bychom se s vámi podělili o pár rad ohledně časového rozvrhu svatby z pohledu svatebních fotografů. Víte, na co vše myslet při plánování harmonogramu svatby? Pokud nemáte svatebního koordinátora, který by vám pomohl s časovým harmonogramem svatby, pak se nebojte při plánování svatby čerpat ze zkušeností jiných nevěst nebo svých svatebních dodavatelů. Více si můžeme vždy říci osobně na předsvatební schůzce.

Pro přípravu nevěsty je dobré mít u sebe vizážistku, která má se svatebním líčením a úpravou vlasů zkušenosti a ochotně vám pomůže třeba i s oblékáním do šatů. Další kapitolou je potom kadeřnice. Pokud je to jen trochu možné, domluvte se s oběma profesionálkami, ať za vámi dorazí do místa, kde se budete oblékat a odkud budete i vyrážet na obřad. Tím si ušetříte spoustu času i všemožného stresu. Fotograf přijede buď na úplný začátek těchto příprav nebo v jejich průběhu a nic od vás nepotřebuje. Většina svatebního focení se v tomto úseku svatby odehrává formou reportážního focení nebo v mezičase, kdy se o nevěstu stará vizážistka. Je však dobré být s fotografem domluvena, kdy má přijet, aby měl čas vyfotit vaši přípravu, svatební šaty, boty, česání atd. a "nezdržoval" vás na odchodu, ale není nezbytně nutné, aby byl u celých příprav nevěsty.

Přejezdy a svatební obřad

Pro přejezdy je dobré znát přesnou cestu, sdělit ji dopředu i svatebním hostům a mít zajištěný odvoz (třeba taxi) předem, počítat s dopravní situací a dát si alespoň 15 minut extra na cestu. Nezapomeňte, že na civilní i církevní svatební obřad, si oddávající přejí, abyste byli na místě 30 - 15 minut předem. To vám dá čas si vydechnout. Pokud máte obřad na nějakém vysoce exponovaném místě (napadá mne například zámek v Průhonicích, kde jsou o letních sobotách svatby snad po 20 minutách), nejezděte zbytečně dopředu, neboť výskyt nevěst zde bude vysoký a ne každé nevěstě je příjemné potkat dalších pět žen ve svatebních šatech. Civilní obřad trvá nejčastěji kolem 10 minut, letos jsme viděli i rekordmana na zámku v Horšovském Týně, kde trval obřad 2 minuty a 46 vteřin. Církevní obřad začíná na půlhodině a může trvat i přes hodinu, pokud je i se mší svatou. Zde svatební fotograf opět fotografuje reportážně a vy se můžete jen soustředit na své milé. 

Po obřadu

V Česku bývají svatební gratulace velmi rychlé. Z našich zkušenosti se gratulanti u nevěsty zdrží do 30 sekund. Po obřadu bývá čas pro uskutečnění některých tradic a legrací. I na to je třeba myslet, ovšem ve většině případů o těchto akcích jako novomanželé nebudete vědět dopředu. Tohle vše opět běžně probíhá bez toho, aniž by fotograf zasahoval do děje a často jsou z těchto meziher i velmi zajímavé reportážní fotky.

Skupinové fotografování na svatbě

Pokud si přejete skupinové fotografie, či alespoň jednu společnou fotografii, pak po obřadu je dobrá příležitost zachytit všechny hosty v nejlepší formě :). Je velmi užitečné se na všem předem domluvit se svým svatebním fotografem. Záleží na množství skupinek, které si přejete vyfotit, ale nám většinou stačí maximálně 20-30 minut. Ideální je připravit si seznam, v jakém složení skupinky chcete a přizvat nějakého extrovertního svatebčana jako vyvolávače. Pokud nemáme seznam a zkušeného "kecala", i s tím si poradíme.

Fotografování nevěsty a ženicha

Rozhodnete-li se pro své novomanželské fotografování v den svatby, pak doporučuji probrat se svatebním fotografem, kdy tento bod zařadit do programu. Osobně doporučujeme raději později odpoledne než po obřadu v pravé letní poledne. Nicméně pro zimní svatbu může být poledne právě tím lepším časem na fotografování novomanželských portrétů. My si vás budeme chtít "ukrást" na maximálně 45 minut, můžeme portrétní focení rozdělit i na dvakrát.

Detaily a výzdoba svatby

Přejete-li si, aby fotograf zachytil výzdobu svatebního místa, pak mu dopřejte extra čas před příchodem všech hostů. V základu by mělo 10 minut postačit. To například znamená, že po příjezdu z obřadu na oběd si chvíli popovídejte s přáteli, než přistoupíte k přípitku, abychom vše stihli. V poslední době nám snoubenci říkají, že samotné fotky dekorací pro ně nejsou až tak důležité, takže třeba ani nedomlouváme extra čas na toto focení a fotíme pak výzdobu už s hosty formou reportáže.

Nebojte se sdílet své představy o průběhu svatby se svým svatebním fotografem. Určitě vám rádi pomůžeme s časovým harmonogramem, abyste měli čas si svatbu užít a my jako fotografové pro vás mohli vše vyfotografovat a být na vše včas připraveni. Všeobecně stále platí to, že nejdůležitější ze všeho je, si vlastní svatbu užít s radostí! Během dne se nestresovat s časem a věřit, že štěstí přeje připraveným. A když něco nevyjde na minutu, nevadí, stanou se jiné a možná i hezčí situace!