Fotograf na svatbu aneb všechno kolem svatebního focení z našeho pohledu [O Nás - Foto Singr - svatební fotograf Plzeň]

05.10.2019

Co očekáváte jako klienti od svého svatebního fotografa? Co je pro vás při výběru fotografa na svatbu nejdůležitější?

Spolehlivý svatební fotograf a profesionální svatební fotograf v jednom. 
Velmi nám leží na srdci to, abyste si ze svatebního focení odnesli vědomí, že jste si vybrali opravdu profesionálního svatebního fotografa a zároveň abyste získali i nějaké pocity, které vás potom za chladných zimních večerů budou hřát u srdíčka. Na Vaši svatbu přijedeme vždycky my dva, nemáme žádné "žoldáky" místo sebe. Takže ten, s kým se potkáte u kafíčka na předsvatební schůzce, bude skutečně i vaším svatebním fotografem. Věřte, že to ve světě svatebního byznysu nemusí být samozřejmostí.

Svatební fotograf cena

Jaká je cena za svatební focení? O tomto tématu již bylo napsáno mnoho a ačkoli ve svatebním rozpočtu je potřeba s touto položkou počítat, je nám tak trochu líto, že je tato práce brána jako nějaké nehmatatelné nic 😀 zatímco o ceně hostiny, svatebního dortu, vizážistky nebo květin se nějak moc nediskutuje, levný svatební fotograf se zdá mnoha lidem jako dobrý nápad.
Jedním ze základních ukazatelů kvality fotografa je právě jeho cena. Svatební fotograf si cenu za focení určuje sám, bere v potaz své zkušenosti, vybavení, nabízené služby a své postavení na svatebním trhu. To poslední zmíněné je vlastně hlavním určovatelem ceny, neboť každý svatební fotograf ví, za kolik se může "prodat", jak si cení svoji službu a jaké jsou zkušenosti jeho klientů v poměru cena - výkon. 
Tento ukazatel poměrně spolehlivě platí v nižších a středních částkách. Ve vyšších cifrách nad 25 tisíc za svatbu je to již spíše ukazatel marketingových a PR dovedností fotografa (nebo jeho týmu), které často přímo nemusí souviset s jeho odevzdanými fotografiemi, ale s tím, jak je dobrý obchodník.

Svatební fotografy můžeme podle ceny a zkušeností rozdělit do 4 kategorií:

IV. kategorie "on má zrcadlovku"
Nabízí-li někdo svatební fotografování za 4.000,- , tak je jednoduše spočítatelné, že mu to nepokryje ani náklady na jednodenní pronájem kvalitní a spolehlivé svatební foto techniky (tedy ji pravděpodobně ani nemá). O dalších nákladech na focení a zkušenostech fotografa ani nemluvě. Tady velmi opatrně. Bude se jednat o začátečníka, který focení svateb teprve zkouší, aby věděl, jestli mu to půjde a zda ho to bude bavit. Zatím nemá moc zkušeností. Focením se neživí, focení má jako svého koníčka. V této skupině se do vždycky jedná o sázku do loterie Buď to vyjde, nebo ne. Jestli takového svatebního fotografa na svatbě opravdu chcete, doporučuji, aby byl spíše jako druhý fotograf. Pokud je to talentovaný člověk, možná vás mile překvapí svými snímky. Je hodně důležité, aby se druhý fotograf dopředu domluvil s hlavním fotografem co může a co již ne. Nepodceňujte ovšem riziko, že fotografie nikdy neuvidíte, neboť může dojít k chybě při zálohování nebo daný člověk nebude mít třeba vůbec čas fotografie zpracovat.

III. kategorie "každý nějak začínal"
Cena 6 - 9 tisíc za celodenní svatební focení. V této kategorii už můžete najít fotografy, kteří mají zkušenosti s focením i se tím živí. Popravdě si focením svateb spíše přivydělávají. Na tom není nic špatného, každý musel jednou začínat, jen je otázkou, jestli dostanete, to co jste si přáli. Focení celodenních svateb začíná být pro fotografa ziskové (po odečtení nákladů mu můžou zbýt nějaké peníze na život) asi od cca 10 000,- za svatbu (což je skutečně minimum). 
Zvláště v této kategorii, je důležité si všímat nabízených služeb a odbornosti kterou fotograf má. V nabízených službách se nabídky často rozchází. Jistě zde některé situace vůbec nebudou zachyceny, protože to fotograf nestihl (ať už kvůli nedokonalé foto technice, své nezkušenosti, nebo že se mu jednoduše "nechtělo"), o tom bude vědět hlavně nevěsta se svými blízkými, kteří vše pečlivě plánovali. Zbystřete také, pokud vám někdo nabízí velké množství fotografií, 500 a více. V tomto případě je jasné, že s focením nemá zkušenosti a přenechává náročnou práci výběru a úprav na vás. Při klasické svatbě do 100 svatebčanů, je více než dost si přát 200-250, kvalitních a jedinečných fotografií.

II. kategorie "profesionálové"
Cena za 12 - 25 tisíc za celodenní svatební fotografování je brána jako slušný standard, za který by jste měli skutečně dostat pěkné fotografie, na které budete celý život rádi vzpomínat. Skutečně dostat zmiňuji proto, že fotograf by měl používat profesionální spolehlivou foto techniku, kterou skutečně umí využít (my máme techniku zdvojenou, tedy dvě fullframová těla fotoaparátu), zároveň řešíme zálohovací workflow, tedy se nemusíte obávat, že by jste nedostali svoje fotografie ze svatby z nějakého důvodu.. (což se občas stává, někdy i častěji než se může zdát, u předchozích kategorií fotografů). Profesionální svatební fotograf umí reagovat na neplánované změny. Ať se svatba plánuje sebelépe, nějaké změny se v průběhu svatebního dne vždy vyskytnou.
Pokud můžete, vždy si vyberte celodenní focení, které se pozitivně projeví na všech fotografiích. Jednoduše proto, že je čas mezi sebou komunikovat, vše připravit a v neposlední řadě, že si na fotografa zvyknou i svatební hosté, kteří jej dost možná vidí poprvé v životě. Také spolu sepíšeme smlouvu o svatebním focení, která jasně vymezí vztah mezi zákazníkem a svatebním fotografem. Nemusíte se pak tak obávat, že vám fotograf na poslední takzvaně vybouchne. 

I. kategorie - hvězdy
Cena opravdu výjimečných svatebních fotografů se pohybuje od 30 do 80 tisíc korun. Zabukované termíny mají klidně 2 roky dopředu. Standardně je zastupují velké svatební agentury, které mají na starost organizaci celé svatby. Někteří fotografové fotí i jen pár svateb ročně. A proč? Protože můžou. Zde se můžeme setkat s tím, že "hvězdy" věnují velké přípravy jen na pár inscenovaných záběrů s novomanžely (a týmem svých lidí) na zajímavých lokacích, než aby celý den pobíhali po place a fotili stovky fotografií.
Na to, která kategorie vám sedí nejvíc, musí přijít každý sám. Vždy je to o tom, co člověk preferuje a kolik je ochoten zaplatit.

Jak máme rozděleno, kdo z nás co fotí? 
Naše rozdělení do jisté míry vzniklo úplně přirozeně už v začátcích naší kariéry svatebních fotografů. Pokud jsme si vzali novomanželský pár na portrétní focení, Marek většinou zkoušel fotit nějakým novým portrétním objektivem "pětaosmdesátkou". Hned, jak jsme začali fotit, jsem si já (Katka) s párem začala hodně povídat a soustředila se na uvolnění novomanželů. Marek různě běhal kolem nich a experimentoval. Díky tomu, že si ho nikdo moc nevšímal a pár se soustředil primárně na povídání se mnou, vznikly opravdu přirozené fotky. Tehdy jsme si uvědomili, že dvojice fotografů by neměla znamenat dvojnásobek vyfocených fotek. Je to o spolupráci, díky které dosáhneme lepších výsledků.
Máme to vlastně úplně stejně, jako v našem běžném partnerském životě - využíváme silných stránek každého z nás. Já jsem komunikativnější než Marek, on zase má oko na detaily a umí využít veškeré technické parametry naší fotografické techniky, najít to pravé lichotivé světlo. Právě ten fakt, že často fotíme stejnou scénu, ale jinými objektivy a z různých míst, nám pak dá při skládání příběhu na výběr z mnoha fotek z nejrůznějších úhlů a celý příběh je pak díky tomu krásně rozmanitý. Role se nám potom stejně přirozeně rozdělily i při úpravě již nafocených svatebních fotografií. Já vybírám fotky k úpravě z těch tisíců snímků a Marek je potom ještě dovybere (přeci jen jako žena mám větší slabost pro dojemné momenty a ani těch nemůže být v kolekci hotových fotografií neomezené množství 😀) a finálně upraví.

Jak jsme se rozhodli věnovat se focení svateb? 
Než jsme vytvořili v roce 2018 tuhle novou verzi webovek a rozhodli se specializovat jako svatební fotograf Plzeň, předcházela tomu poměrně složitá cesta a hodně přemýšlení. Svateb jsme si pořádně začali všímat v roce 2011, kdy byla ta naše. Rok předtím jsme fotili svoji úplně první svatbu na radnici v Plzni a rovnou zimní, v lednu. Tenkrát jsme ještě nevěděli, že by bylo fajn strávit s novomanžel jako svatební fotograf aspoň půl dne, a tak si dodnes vzpomínám, jak jsme stáli v mrazu nervózně před plzeňskou radnicí a čekali na příjezd svatební kolony. Nutno ovšem říct, že jsme měli s tímto párem už avantgardní nápad a nafotili jsme s nimi a s jejich pejskem předsvatební focení na rotundě ve Starém Plzenci, aniž bychom ovšem věděli, že se tomu tak říká a že se to ve světě dělá běžně. Takže jsme měli vlastně výhodu, kterou teď už jako svatební fotografové považujeme za normu - znali jsme se s novomanželi už před svatebním focením osobně. Samozřejmě jsme odfotili obřad, portrétové focení v Mlýnské strouze a šli jsme domů. Abych řekla pravdu, už tenkrát mi v tom něco chybělo. Chyběl mi příběh a hlavně zachycení opravdových momentů. Vzpomínám si, že jsme si s Markem říkali, že pokud takto fotí všichni svatební fotografové, není v tomhle oboru o co stát. Tenkrát jsme fotili opravdu ještě jako hobby fotografové, trochu aktů pro manžely a partnery kamarádek, děti a psy kolegů, jednu svatbu ročně. Ale focení nám vždycky spolu šlo tak nějak samo, a dokonce jsme se i přes jedno společné focení dali vlastně dohromady (v pravěku). 
Poprvé jsme tedy byli svatebními fotografy v Plzni v roce 2010. Když jsme se rozhodli vzít, začali jsme skoro hned jak jsme měli určené datum, pátrat po svatebním fotografovi pro naši svatbu. A to už jsem právě hledala fotografy, v jejichž práci nějaký ten příběh byl. Našla jsem tenkrát fajn svatebního fotografa, se kterým jsme byli i na kávě a moc nám padl do noty, bohužel si však asi 14 dní před svatbou zlomil ruku nebo nohu, to už nevím. Takže nám nakonec nezbylo nic jiného, než nevybírat, ale hledat někoho, kdo má volno. Nutno dodat, že se jednalo o datum na svatbu 11. 6. 2011. Bylo nám jasné, že nechceme klasické svatební fotografy z Plzně s ateliérem, odrazkou, bleskem a strnulými pohledy do objektivu. Nakonec jsme se sešli se svatebním fotografem v Rokycanech na parkovišti, který nám nasliboval hory doly, potištěné CD a dokonce v té době fakt vzácnou malinkou fotoknihu. Takže jsme zaplatili pro nás tehdy poměrně dost astronomickou částku za komplexní služby svatebního fotografa a byli v klidu. V den svatby na nás před radnicí čekala velmi křehká asi osmnáctiletá dívka, kterou tam onen pan fotograf poslal. Měla s sebou maminku, asi na kuráž, a co neměla s sebou, byla druhá paměťová karta. Naštěstí nám o tom řekla až po obřadu, kdy jí došlo místo na první paměťové kartě a maminka musela jet domů pro druhou. Takže jsme čekali se všemi hosty asi hodinu v parku (naštěstí jsme měli s sebou foťák vlastní, takže vzniklo mnoho momentek nepříliš valné technické kvality focených kamarády) na ono slavné skupinové focení a na focení s kamarády. Profi svatební fotky z naší svatby jsou s odstupem času vlastně celkem slušné, ale jak s oblibou říkám - neurazí, nenadchnou. Nutno podotknout, že ze slečny fotografky je dnes landart photographer, což je myslím fajn jak pro krajiny, tak pro budoucí novomanžele. Přeci jen focení krajiny je tak nějak klidnější a desetihodinové běhání a povídání s lidmi na svatbě není pro každého. Když jsme se vzpamatovali z naší svatby, začali jsme tak nějak pokukovat, jak bychom se mohli stát aspoň na chvíli svatebními fotografy, abychom si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jestli bychom zvládli focení svatby lépe, než ta naše fotografka tenkrát. Nahrál nám náš věk v té době a to, že se mnoho našich známých rozhodlo vzít také a vzpomněli si na nás při shánění svého svatebního fotografa. No abych to zkrátila, ze dvou svateb ročně, které jsme fotili zhruba za cenu svatebního dortu, se postupem let staly desítky a desítky.

Co říkáme na současné svatby z pohledu svatebních fotografů? 
Přibližně od roku 2015 se začal trend v koncipování svateb lámat a nastala dodnes probíhající svatební revoluce neboli boj za svatby po svém. Hodně lidí si dneska už svatbu představuje jinak, mimo zajeté koleje. Pokaždé, když se nás klienti zeptají, jak se to či ono podle našich zkušeností na svatbách dělává, říkáme jim, ať si všechno udělají podle sebe. Je to přeci jejich den! Kdo rád chodí do hor, může mít klidně obřad jen se svědky vysoko v horách, kdo má rád zvířata, může mít svatbu někde mezi ovečkami na statku. Opravdu se už meze žádné představě nekladou a je důležité do svého svatebního dne otisknout i kus sebe . Tak to vnímáme alespoň my jako svatební fotografové. Na svatby neexistuje žádná šablona. V letošní svatební sezóně jsme zažili nejkrásnější svatby právě ty, které byly vymyšlené podle představ obou (!) snoubenců. Na těchto svatbách se prostě nedělo nic, co by bylo byť jen jednomu z novomanželů proti srsti (dobře, něco ano, ale to byla překvapení od hostů a v přípravě svatby se o nich nijak neuvažovalo, neboť o nich snoubenci nevěděli). Ale samozřejmě pokud si snoubenci s něčím nevědí rady, třeba ohledně harmonogramu, času, kdy je vhodné se fotit, a toho, jak dlouho co trvá, rádi pomůžeme. Od toho jsme přece zkušení svatební fotografové.

Jaký typ svatebního fotografa jsme? 
Začínali jsme jako každý (některým fotografům to vydrží po celý profesní život) různým pózováním novomanželů a snahou o "hezké" svatební fotografie. Protože máme oba rádi nové myšlenky, začali jsme se postupem času inspirovat prací především zahraničních fotografů, jako jsou Isabella Hattink nebo Dalibora Bijelic, z českých svatebních fotografů třeba Vojta Hurych. Zjistili jsme, že strnulé pohledy do objektivu pro nás nejsou. Že nás to tahle už fotit nebaví. 
S lety zkušeností a taky profesního vzdělávání jsme tedy dospěli k reportážnímu, žurnalistickému stylu svatebního focení. Samozřejmě že umíme zorganizovat skupinu osmdesáti svatebčanů na skupinovou svatební fotku, to musí umět každý svatební fotograf. Ale jsme tak nějak ve skrytu duše rádi, když to po nás naši klienti nechtějí. A je fakt, že se nám čím dál více hlásí takový typ klientů. Jedna z věcí, kvůli kterému nás baví naše práce je právě to, že můžeme splynout s okolím. Svatební hosté totiž nejsou na svatbě proto, aby pózovali svatebnímu fotografovi! Ti lidé přišli na svatbu proto, aby si ten den užili takový, jaký je, a cítili se přirozeně.

Co máme na svatbách nejradši a proč je fotíme?
Vždy když někomu řeknu, že fotíme svatby, tak se dotyčný rozzáří a řekne - to je ale hezká práce, viď. A já si vzpomenu na fotografa Jana Šibíka, který přestal fotit válečné konflikty a začal fotit svatby, protože mu to přišlo jako podobný vzrůšo 😀
Vážně, asi jako každý svatební fotograf máme na svatbách moc rádi tu hromadu pozitivní energie, spoustu emocí, svíčkovou a řízky 😄 Ale nejlepší jsou ty chvilky, kdy o nás ženich s nevěstou ani neví a třeba se jen v soukromí na sebe podívají nebo si dají pusu. A když tohle zachytíme, jsou to pro nás ty nejlepší momenty.