Jak vybrat svého svatebního fotografa?

07.07.2019

Tyto řádky se pravděpodobně chystáte číst proto, že jste se v nedávné době zasnoubili a rozhodli jste se uspořádat svatbu. Gratulujeme! Jak říká otřepané klišé, ze svatby Vám zbudou jako hmatatelná vzpomínka jen snubní prsteny a svatební fotografie. No dobře, samozřejmě také Vaše druhá lepší polovička 😁 Pojďme se spolu podívat, jak poznáte toho pravého... svatebního fotografa. Začněte hledat hned, když znáte datum a místo svatby.

Rozhlížejte se pečlivě!

Udělejte si svůj vlastní průzkum trhu a ujasněte si alespoň v základních obrysech, v jakém stylu byste chtěli mít své fotografie. Ostatně fotky jsou to, co Vás musí zaujmout na první dobrou. Jakmile projdete pár webů, poznáte, že každý fotograf má svůj styl - někdo fotí spíše přirozeně, jiný naopak rád aranžuje různé pózy, další fotí reportážně... To Vám to dává obrovské možnosti ve výběru! Je také potřeba vědět, jaké finální produkty od fotografa očekáváte - zda Vám stačí on-line galerie a nebo jestli fotograf nabízí "bonus" v podobě USB disku v nějakém pěkném balení, vytištěné fotografie nebo třeba fotoknihu. Sestavení fotoknihy od profesionála Vám ušetří spoustu nervů a času, nemluvě o tom, že fotograf již bude mít ověřeného dodavatele, vzorovou knihu Vám ukáže a Vy se tak vyvarujete koupě zajíce v pytli, neboť dnes vyrábí fotoknihy mnoho firem a opravdu to nedělají všechny ve stejně vysoké kvalitě. Navíc Vám vybere do alba ty fotografie, které nejlépe vystihnou atmosféru Vašeho svatebního dne.

Fotograf je jenom člověk...

...člověk, co s Vámi bude během svatebního dne pravděpodobně více než kdokoliv jiný - je neustále poblíž a snaží se zachytit veškeré důležité okamžiky. A právě proto se při výběru fotografa zaměřte nejen na technickou, ale také na lidskou stránku věci. Poznejte svého fotografa ještě před rezervací. Podívejte se na jeho facebook a instagram, který Vám o něm hodně napoví. Oslovte jej. Profesionál se s Vámi sejde na neutrální půdě, abyste se mohli seznámit. Díky tomu jej poznáte a zjistíte, zda si jako lidé vyhovujete. S fotografem byste si měli sednout. Pokud v jeho portfoliu uvidíte spousty krásných přirozených fotek a chcete je také, tak se musíte také uvolnit. To se bohužel moc nepovede, pokud Vám je v blízkosti fotografa nepříjemně. Pokud si s fotografem otevřeně promluvíte a během schůzky nabudete dojmu, že mu můžete plně důvěřovat, máte vyhráno. Vždy si vyberte svatební dodavatele, kterým věříte a jste si jisti, že podají takový výkon, jaký očekáváte.

Ptejte se!

Nesmírně důležitou částí výběru je komunikace - na schůzce proberte s fotografem celý harmonogram svatebního dne. Můžete také využít jeho zkušeností a dozvědět se praktické informace nejen o focení, přece jen každý svatební fotograf již zažil více svateb, než obyčejný smrtelník. Pokud Vám to fotograf neřekne sám, připravte si klidně otázky - co mu připadá důležité zachytit, kolik odevzdává fotek, jsou všechny odevzdané fotky upravené, poskytne Vám k nahlédnutí celá svatební alba, do kdy odevzdá kompletní zakázku a v jaké formě. Jestli máte nějaké své vysněné fotografie třeba z Instagramu, ukažte mu je a zeptejte se, zda je ochoten se třeba jen jednou fotografií konkrétnímu obrázku přiblížit. Předejdete tak všem možným problémům v budoucnu.

Co dělá profesionální fotograf pro to, aby se nic nepokazilo?

Část nevěst (naštěstí již jen malá) se nám ozývá s tím, že chce nafotit jen obřad a zbytek že zvládne strejda nebo známý se zrcadlovkou. Nebo páry dokonce uvažují nad tím, že jejich velký den nafotí onen mýtický člověk s drahým foťákem celý. Něco Vám řeknu - není to dobrý nápad. Pokud pomineme odpovědnost, jakou nakladete na svatebního hosta, který nemá tak šanci si užít svatební veselí a navíc je často ve velkém stresu, může se také stát, že fotku nebudete mít použitelnou ani jednu. Já vím, známý fotí krásně kytky a krajinky... Ale fotil už někdy svatbu? Ví, jak nezmeškat první polibek a jak sestavit sedmdesát lidí do nějaké smysluplné skupinky? Je jeho fotoaparát na profesionální úrovni a zvládne třeba i složité světelné podmínky v kostele nebo v obřadní síni? Profesionál je na tyto záludnosti svatebního focení a na adrenalin s tím spojený připraven. Svatební fotograf vždy nosí dvě srovnatelná těla fotoaparátů, protože ví, že je to jen technika, která může kdykoliv zradit. Má zásobu paměťových karet a zálohuje většinou již během focení na dvě karty. Má s sebou více objektivů, které poskytují rozmanité druhy záběrů. Nebojí se deště ani mrazu, protože ví, že to jeho technika zvládne. Při příchodu domů ze svatby fotograf vše stáhne a zazálohuje nejen do PC, ale i na externí disky, aby odstranil riziko ztráty dat z Vašeho velkého dne. Profesionál také dodrží dodání snímků do domluveného data. Bude mít Váš známý čas na zpracování fotek? Nebojte se klidně zeptat fotografa i na jeho fotografickou techniku, většina fotografů je v tomto otevřená a odpoví Vám i na všetečné otázky.

Tak už máte trochu jasněji, na co se při výběru fotografa zaměřit? Doufáme, že jsme Vám pomohli, abyste našli fotografa, se kterým si budete rozumět. Ať máte svatební fotky podle svých představ Vám ze srdce přejí

Katka & Marek