Jak si užít svatební focení?

10.07.2019

Jak jste na tom s focením vy? Fotíte se rádi nebo je vám nepříjemná už jen myšlenka na človíčka s foťákem před obličejem?

 "Nerada se fotím, obyčejně mám nepříjemný pocit už jen při tom, když slyším cvakat foťák. Ale svatební focení s vámi mě nakonec velmi bavilo, vlastně jsme ani nevnímali, že nás někdo fotí. Ještě jednou díky za krásné odpoledne!" 

V Čechách je poměrně velká tradice to, že svatba by měla být nafocena. Pomineme dobrodruhy, kteří řeknou kamarádovi s hobby zrcadlovkou, a přejdeme rovnou k těm, kteří vědí, že takový job je lépe svěřit profíkovi. Takže dojde na to, že i ten nejzarytější odpůrce focení (ano, já vím, pro nás fotografy je to jen dobře!) si na svůj velký den objedná profesionálního svatebního fotografa. Asi tak z 80% našich zakázek předsvatební schůzka s klientem začíná větou "já se nerad(a) fotím". A to je prostor pro nás, abychom vás zbavili stresu a obav. Protože víte co? My se taky neradi fotíme. Aspoň tedy tím "obvyklým" způsobem, který si každý představí při vyslovení slovního spojení "svatební fotografování".

V Čechách je také velká tradice v pojetí svatební fotografie, od které překvapivě mnoho zkušených profesionálů odmítá ustoupit. Víte, co mám na mysli?
Ano, pózování. Nevěsta s ženichem udělají srdíčko z rukou, ženich strhne podvazek ze stehýnka, nevěsta škrtí ženicha nebo ho kamsi vleče za kravatu. Celá skupinka svatebčanů stojí toporně pod dráty vysokého napětí před místem hostiny a vlastně nikoho není poznat. Svatební hosté si stoupnou do pozice "urukvajců" (jo, hádejte, kde mají ruce) a koukají smutně do objektivu. Mají totiž hlad, nebo je jim horko, nebo je to nebaví a nebo si myslí, že budou vypadat hloupě. Protože málokdo z nás obyčejných smrtelníků je model.

Většina lidí absolvuje focení s profesionálem jednou za život, a to zhusta právě na svatbě. A úkolem svatebního fotografa je, abyste ani jednu z těch jmenovaných negativních emocí nepocítili. Abyste se mohli soustředit na to, jak je krásná vaše nevěsta, jak to sluší ženichovi; na to, abyste se jeden druhému dívali při obřadu do očí; na to, jaký byl první novomanželský polibek nebo na to, jak vašemu dědovi chutnal svatební dort. Nic dalšího ve váš svatební den není důležité. Důležití jsou Vaši blízcí, emoce, zážitky, vůně. My se postaráme o to, abyste se nemuseli nijak přemáhat. Někdo mazaný totiž přišel na to, že když bude fotografovaným lidem dobře, budou dobrý i fotky. Ano, tak prosté to je. Fakt.

Rádi si to s vámi užijeme.

Katka a Marek